Muhtarlara içme suyu semineri

Bursa Valiliği’nin talimatıyla, İl Sağlık Müdürlüğü Mustafakemalpaşa ve köyleri için “Temiz Su Sağlığı” semineri düzenledi.
Dün saat 10.30’da belediye düğün salonunda düzenlenen “Temiz İçme Suyu Semineri”ne Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Üyesi Nihad Demirel, Bursa Özel İdare Sağlık Müdürü Ahmet Ede, Mustafakemalpaşa Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Ekibi Doktor Özgür Yıldız ve 100 civarında köy muhtarı katıldı.
Seminerde konuşan İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Üyesi Nihad Demirel: “Küçük kıvılcımlar büyük yangınları oluşturur” atasözü misali sinevizyon film gösterisiyle şunları söyledi: “Kırılan bir camın anında yerine yenisi takılmazsa, atılan çöpler zamanında toplanmazsa, kısa sürede büyük maddi zararlara yol açacağı gibi, içme suyu şebeke ve depolarına da zamanında bakım yapılmazsa çürümeye yol açarak onarım maliyeti yükselir.
Ülkemizin yer altı ve yer üstü suları 13.65 m3’tür. Kişi başına düşen su miktarı 2010 yılı için 1550 m3’tür.
Dünyada su fakiri olan ülkeler vardır. Suyumuz sorumsuzca tüketilirse, su fakiri ülkeler arasına düşeriz. Tatlı su tüketim alanları 2 yılda dünya nüfusunun 2 kat artmasıyla su tüketimi de 6 kat arttı. 1 litre atık su 8 litre suyun kirlenmesine neden oluyor. Bu gidişle 2032 yılında susuzluk baş gösterecek. Kirli su nedeniyle her gün 2500 çocuk ölüyor. Bütün hastalıkların başlangıcı kirli su’dur. Temizliğini hayvan idrarından yapan insanlar var. İnsan vücudunun %63’ü su’dur. Su kaybı nedeniyle insanda baş ağrısı, nefes darlığı gibi sorunlar baş gösterir. İçme suyu temini şehirlerde özel idare, belediye ve köylerde muhtarların görevidir. Kendiliğinden çıkan sular, teknik usullerle alınmalıdır.
Mustafakemalpaşa’daki Kösehoroz Köyü’nün suyuna acil olarak arıtma yapılmalıdır. Sondaj, kuyular, kaptaj ve su depolarının çevresi temiz olarak koruma altına alınmalıdır. İsale hattı suyu, bozulmayacak maddeden yapılmalıdır. Depo temizlikleri 6 ayda bir yapılmalı ve klorlanmalıdır. 10 ton suya 1 tablet klor atılmalıdır. Klorsuz su kolera hastalığına neden olmaktadır” dedi.
Bu arada isimleri tek tek okunarak depoları çalışan ve çalışmayan köylerin tespiti yapıldı.
Bursa İl Özel İdare Sağlık Müdürü Ahmet Ede de yaptığı konuşmada, otomatik klorlama sisteminin çalışmaları hakkında geniş bilgi verdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir