MUHTAR MI OLDUN KEZİBAN YENGE?

Author Image
Hamza Oğuzer
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarları çok seviyor. Geçen hafta Külliye’de 12. kez muhtarlarla buluştu. Normalde, bu tür buluşmalarda ne beklenir? 53.000’i aşkın mahalle ve köy muhtarının, muhtarlıkla ilgili sorunlarını tespit etmek ve bu sorunların çözümü yolunda, hükümete ne tür önerilerde bulunulacağını belirlemek, değil mi? Fakat Cumhurbaşkanı öyle yapmıyor. O, bu toplantıları siyasi mesajlar vermek için birer araç olarak kullanıyor. Gelin, son buluşmadaki konuşmasından bir iki başlık seçelim ve bakalım neler söylüyor.
·     “ Parti demeye dilim varmıyor. Bunlara ‘Organizasyon’ diyorum.”
·    “Birtakım medya kuruluşları, akademisyenler ve siyasetçiler, terörün propaganda makinesi haline dönüştü.”
·    “Kendine akademisyen diyen bir güruh, Merkel’e; ‘ gelmeyin’ diyor. Bunun adı: 5. koldur.”
·    “Bayrağımızı indiremeyeceksiniz, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bizi 2023 hedefimizden vazgeçiremeyeceksiniz, 2053 ve 2071 vizyonumuzdan uzaklaştıramayacaksınız. Bizim için kurduğunuz tuzaklara inşallah siz düşeceksiniz.”

Muhtarlardan ne istediğini, önceki konuşmalarından birinde açıklamıştı. Hatırlayalım; onlardan, bir anlamda,  muhbirlik etmelerini istemişti. Yukarıya, birkaç cümlesini aldığımız son konuşmanın tamamında, muhtarların sorunlarına ve sorunlarının çözümüne dair bir söylem duymadık. O, konuştu, muhtarlar alkışladı. O kadar.
13 yıllık iktidarı döneminde, muhtarların sorunlarına kulak tıkamış olan AKP hükümeti, genel seçime 13 gün kala, muhtarlara müjdeyi veriyor. Başbakan Davutoğlu, Trabzon’da yaptığı konuşmada özetle şunları söylüyor: “19 Ekim tarihi bundan sonra  ‘Muhtarlar Günü’ olarak anılacaktır. Bunu da burada açıklıyorum. 950TL olan muhtar maaşlarını, asgari ücrete endeksleyerek 1300TL’ye çıkaracağız.” Konuya ilişkin Başbakanlık genelgesi aynı gün,  19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı Resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanıyor. Bu, 19 Ekim tarihinin nasıl tespit edildiği ise şöyle açıklanıyor: “19 Ekim 1829 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul nüfus sayımı vesilesiyle yayınlanan Hatt-ı Hümayun’da, muhtarlık kurumunun tesisine giden yol açılmış oldu.” Sormazlar mı adama; bu, 184 yıl sonra mı aklınıza geldi?
23. 12. 2011 tarihinde İstanbul Muhtarlar Dayanışma Derneği genel kurulu yapılıyor. Selami Aykut, başkanlık görevine getiriliyor. Aykut, İlk demecinde diyor ki; “Muhtarlar olarak siyasetten uzak durmayı prensip haline getireceğiz. Siyasetçinin peşine takılanlardan olmayacağız.” Sonra tutuyor daha geçen yıl, dernek sitesine şöyle bir kutlama mesajı koyuyor: (Aynen alıyorum) ” Camiamız adına kendi önemli günümüz olan; 18. 3. 1924, Köy muhtarlarımızın ve mahalle muhtarlarımızı ilgilendiren 10 Nisan 1944, Mahalle Muhtarlarımızın Gününü yürekten kutluyorum.”
Burada muhtarlar günü için, Cumhuriyet’in getirdiği, “442 sayılı Köy Kanunu” ile, “4541 sayılı  Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtarları ve İhtiyar Heyetinin Teşkiline Dair Kanun’un” yayın tarihlerinin esas alındığını görüyoruz. Yani Osmanlı’ya kadar gitmemize gerek yokmuş. Fakat aynı dernek başkanı, başbakanlık genelgesinin ardından, hemen şu açıklamayı yapıyor: ” 19 Ekimin bu yıl muhtarlar günü olarak kutlanması amacıyla çalışmalarımız olmuştu. Artık bizim de bir günümüz var. Bize bu değeri veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve İçişleri bakanımız olmak üzere, tüm hükümet üyelerine teşekkür ederiz.”  Ne diyelim; hayırlı olsun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir