Monsanto’dan 30 Milyon Dolarlık Yatırım

.

Slaytlı gösteri esnasında törende konuşan Monsanto Türkiye Tohum Tedarik Lideri Elie Assaf, “Mustafakemalpaşa’daki 30 milyon dolarlık yatırımımız yerel üreticilerle olan ilişkimizi ciddi şekilde arttıracak. Kapasite büyümesi sayesinde 3000 hektardan elde edilecek mahsule eşdeğer ilave tohum üreteceğiz. Yıllık 250 bin torba olan üretim 1 milyon 200 bin torbaya çıkacak. Ayrıca ek personel istihdamının yanı sıra önemli sayıda sözleşmeli ve mevsimlik işçi alacağız” diye konuştu.
Monsanto’nun tohum fabrikasının yerel ekonomilere, istihdam ve ihracat dahil önemli katkılarda bulunacağını belirten Assaf, “Fabrika hacminin yaklaşık % 60’ını Türkiye’deki çiftçilere % 40’ını da İtalya, Fransa, Ispanya, Portekiz, Yunanistan ve Irak’a ihraç edeceğiz. Yaptığımız bu kapasite artırımı ile çiftçilerimize kaliteli tohum üreteceğiz. Çiftçilerimiz ile birlikte ihracat aracılığıyla ülke ekonomisine de katkı da bulunacağız” dedi.

Daha sonra katılımcılar tesisleri gezerek fabrika hakkında bilgilendirildiler. Birçok ayrı bölümde yer alan konunun uzmanları 6 gruptan oluşan katılımcılara fabrikada üretilen mısır üretiminden ambalaj haline gelen süreci anlattılar.

Doğal kaynakları koruyacağız

Tohum fabrikasının kapasitesi arttırarak, doğal kaynakları korumak için de çalışmalarımıza başladık. Yaptığımız yatırımların bir sonraki aşamasında Mustafakemalpaşa’daki tesis, tohum üretiminin bir yan ürünü olan mısır koçanlarını da değerlendireceğiz. Bu yatırımlar Monsanto’nun Avrupa tohum üretimindeki enerji tüketimini ve karbon emisyonunu yarıya indirmesine yardımcı olacak.
yapılan bu yatırımların ardından Monsanto, Türkiye’nin yanı sıra Macaristan ve Romanya’daki tohum işleme tesislerinde de kapasitesi artışı gerçekleştiriyor. Avrupa’da on yıldır devam eden ve Fransa, Ukrayna ve Rusya’da ilave yatırımlar içeren kapasite artışında toplamda 500 milyon euro yatırım yapılacak.

 

Şirketimizin tohum üretimini iki katından fazlaya çıkaracağız. Bu yatırım Türkiye’yi de içerecek.

Türkiye’deki tesisler hakkında
1997’de tarım ilacı ile faaliyetlerine başlayan Monsanto Türkiye, 1998’de Cargill’in tohum bölümünü satın alarak faaliyet alanını genişletti. Bugün Bergama, Çanakkale, Antakya ve Mustafakemalpaşa’da yapılan üretim, 54 bin metrekarelik alanda kurulu olan Mustafakemalpaşa Fabrikası’nda işleniyor. Mustafakemalpaşa’da 135 kişiyi istihdam eden Monsanto, Türkiye genelinde 150’ye yakın bayisiyle 1500’den fazla sözleşmeli çiftçi ile çalışıyor. İş ve işçi güvenliğine büyük önem veren Monsanto Mustafakemalpaşa Tesisi, son iki yıldır Monsanto Global Safety and Health Award Ödülü’nü alıyor.
Monsanto Şirketi Hakkında
Monsanto tarım ürünleri ve teknoloji tabanlı çözümler tedarik eden, alanında ilk sırada yer alan küresel bir şirkettir. Monsanto küçük büyük ölçekli çiftçilerin su ve enerji gibi doğal kaynaklarını korurken topraklarından daha fazla verim elde etmelerine odaklanmalarına çalışacağız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir