Meteor yağmuru Tırnova’dan izlendi

İstanbul Kültür Üniversitesinin Uluslar Arası Teleskop Yapım Çalıştayı’na katılan BİLSEM Müdürü Eftal Çeki’nin geçen yıl başlattığı ve dördüncüsü gerçekleşen gökbilim ve gökyüzü gözlemleri12 ve 13 Ağustos tarihlerinde Tırnova’da gerçekleştirildi.
15 Haziran tarihinde yapılan gözleme katılan Skylife dergisi de, Ağustos sayısında haber olarak Tırnova’yı tanıttı.
Önceki gözlemlere gönderdikleri mesajlar ile destek veren akademisyenler de artık gözlem için Tırnova’ya gelmeye başladı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ethem Derman, Kahraman Takım Yıldızından atmosfere girecek olan gök taşlarını izlemek ve bilimsel veriler toplamak üzere 12-13 Ağustos tarihlerinde Mustafakemalpaşa’ya geldi. Etkinlik öncesi ilçe kaymakamını ziyaret eden Derman, amatör astronomlar ile birlikte Tırnova’da 1 gece kaldı. Katılımcıların kumanyası Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından hazırlandı ve gözlem için bir araç tahsis edildi.
İstanbul Kültür Üniversitesi’nin ülke genelinde ölçümler alarak gözlem alanları belirlemesine başlandı ve 12-13 Ağustos tarihlerindeki gözlem sürecinde sürekli ortam ölçümleri yapıldı. Alınan verilerin Antalya Saklıkent ile eş değerler olması da büyük bir sevinç kaynağı oldu. Tübitak’ın Ulusal Gözlem Evi Antalya Saklıkent’te ve bilinen en güzel gözlem alanı da burası. Skylife dergisinin “Amatörlerin Yıldızı Parlıyor” başlığıyla verdiği haberde de “Kim bilir, belki burası ulaşım avantajları, uygun konumu ve muhteşem gökyüzüyle amatörler için Türkiye’nin belli başlı gözlem alanlarından biri olabilir” ifadesini kullanmıştı.
17 Kasım 2009 tarihinde Amatör Astronomlar Uğur İkizler ve Şenol Şanlı ile başlayan gözlemler, 15 Mayıs 2010 tarihinde Uludağ Astronomi Kulübünün katılımı ile devam etti. 15 Haziranda; İstanbul ağırlıklı olmak üzere Bursa, Ankara, Kayseri, Kocaeli, İzmir, Eskişehir’den gelen amatör astronomlar ile adını duyurdu. 12-13 Ağustos tarihindeki Kahraman Göktaşı Yağmuru ile de konumunu perçinledi.
Gözlem alanına ziyarete gelen ilçe Kaymakamı Kazım Karabulut ve Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban etkinliklere katılarak gözlem yaptılar ve ihtiyaçları yerinde tespit ettiler.
Gece boyunca yaklaşık 400 tane kayan yıldız gözlemlendi. Bir sonraki etkinlikte buluşmak dileğiyle gökbilimciler evlerine uğurlandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir