Mesleki Eğitim Merkezi’nde kokteylli eğitim haftası

Mustafakemalpaşa Mesleki Eğitim Merkezi’nde 2010-2011 eğitim yılı haftası kokteylle açıldı.
           İlçenin Yunus Emre Mahallesindeki Mesleki Eğitim Merkezi’nde yapılan açılışa; İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulgani Artan, Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Osman Duran, Aşçılar Odası Başkanı Mehmet Sert, Bakkallar Odası Başkanı Bülent Timur, Berberler ve Kuaförler Odası adına Sevgi Bayraktar katıldı.
            Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim kurumları yöneticilerinin ataması ve yer değiştirmelerine ilişkin yönetmeliğinin 22.maddesi gereğince, ülke genelinde olduğu gibi Mustafakemalpaşa’da da yapılan atamalarla Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü’nden Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne atanan 24 yıllık eğitimci Nail Altınok, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:
            “Sayın Kaymakamım, İlçe Milli Eğitim Müdürüm, Oda Başkanlarımız, basınımızın değerli mensupları, sevgili öğrenciler,
Mesleki Eğitim Merkezimizin 2010-2011 eğitim öğretim yılının ilk gününde bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür ederim. Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan kurumumuz;
            Türk Milli Eğitiminin temel amaç ve ilkeleri doğrultusunda yaygın eğitim ile mesleki eğitimi kurumsallaştıran, çağdaş insan anlayışı ile bütün yenilikleri topluma aktaran ve bu şekilde toplumsal mutluluğa ve kalkınmaya hedeflenen bir kurum olmak. Vizyonunu; Halkın yaşam kalitesini yükselterek, toplumsal refahı artırmak için; yaşam boyu öğrenme perspektifi içerisinde, toplumun her yaş ve eğitim düzeyindeki kişilere enerjilerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak, öğrenme, iş ve yaşam becerilerini geliştirecek, her zaman ve her yerde uygulanabilecek yaygın eğitim programları geliştirmek, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu çırak, kalfa ve ustaların geliştirilmesini sağlamak, gerekli yasal düzenlemeler yapmak ve denetlemek, misyonunu taşımaktadır.
Mesleki Eğitim Merkezimiz; İlköğretimi tamamlayıp herhangi bir orta öğretim programına çeşitli sebeplerden dolayı gitmemiş, herhangi bir orta öğretim programını çeşitli sebeplerden dolayı terk etmiş, bir orta öğretim programını bitirip akademik olarak üst programlara devem edememiş veya mesleki eğitim programını tamamlayıp meslek değiştirmek isteyen guruplara çıraklık, kalfalık ve ustalık programlarını 31 meslek alanında ve 153 meslek dalında uygulamaktadır. Bu programları başarı ile bitiren öğrencilerimize kalfalık ve ustalık belgesi vermektedir. Ayrıca bu programlara katılan öğrencilerimizi iş yerlerinde uygulamalı eğitimlerini verecek ustalarımıza da usta öğreticilik eğitimi ve belgelerini de vermektedir.
Sevgili gençler, sokaklarda sorumsuzca gezmeyip, hayat denilen bu uzun yolda geçiminizi sağlayacak ve belgelendirecek meslek öğrenmek için kurumumuza geldiğiniz için teşekkür ederim. Geçmişteki hatalarınızdan ders alarak, geleceğe daha kararlı ve azimli adım atacaksınız. Unutmayınız ki bugün için çırak, yarınlar için mekân sahibi insanlar ve bir işyerinin patronu olacaksınız.
Sayın Oda başkanları, odanızın üyesi olan işyerleri para karşılığında insana hizmet veren yerlerdir. Amaç daha fazla gelir ise daha kaliteli hizmet sunulmalıdır. Daha kaliteli hizmet ise Eğitimli insanlardan geçmektedir. İşyerlerinizde müşterileri karşılayan ilk kişi kimdir? Tabiî ki çıraklarımızdır. Çıraklarımız iş yerinin müşterilere karşı vitrinidir. Hataları müşteri için kusur, iş yeri için müşteri kaybı ve ekonomik zarardır. İş hayatımızda gelirimizi arttıracak veya zarara sokacak kadar önemli bir konumda bulunan çıraklarımızı göz ardı edemeyiz. Eğitimlerinin her kademesinde yanımızda olmanızı bekliyoruz. Buda mesleki eğitimin gücüne güç katacaktır.
Saygı değen basın mensupları, hizmet verdiğimiz müşteri profili yukarıda açıklanmıştır. İşletmelerimizde eğitimli insan açığı ciddi boyutta iken, hiçbir eğitim merkezine kayıtlı olmayan birçok gencimiz sokaklarda sorumsuzca dolaşmaktadır. Bu gençlerimizin akıbeti bellidir. Eğitim merkezimiz gençlerimizin buralardan kurtulmaları için bir umuttur. Bu gençlerimizi  iş yerlerimizde istihdam ederek hem ilçemizin problemleri en aza indirmek hem de üretime katkı sağlamak için basınımızın aktif rol oynamasını diliyorum.
Yeni eğitim öğretim yılımız hepimize hayırlı olması dileğiyle katıldığınız için teşekkür ederim”
            İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulgani Artan da yaptığı konuşmada: “Bundan böyle Milli Eğitim Müdürlüğü, sivil toplum örgütleri ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklaşa olarak lokomotif halinde çalışacaktır. 2010-2011 eğitim yılı sezonunuzu kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.
            Daha sonra bahçede kurulan masalar üzerinde, katılanlara ve kayıtlı 135 öğrenciye kuru pasta ve meyve suyu ile kokteyl verildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir