Marzinc geçici, Mustafakemalpaşa kalıcıdır!

Mustafakemalpaşa Sivil Toplum Platformu Başkanı Seyit Ali Geçici, “Tehlikeli Atık Tesisi”ne yönelik gelişmeleri üzüntüyle izlediklerini belirtti.
           Son günlerde yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmadıklarını dile getiren Geçici, “İlçemizin duyarlı insanlarını gizli gelişmelerden haberdar etmemiz gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
            Bursa İl Genel Meclisine 2020 yılı 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planıyla ilgili itiraz da bulunulduğuna dikkat çeken Geçici, sehven yapılan yanlışlığın düzeltildiğini belirtti. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisine sunulan, “Çevre Düzeni Planı”yla ilgili alınan bu karara onay vermemesinin hayal kırıklığı yaşattığını dile getirdi.
            Üzücü gelişmenin AKP Genel Merkezi ile Bursa yönetiminin Mustafakemalpaşa’nın sesine kulak vermediğinin en büyük göstergesi olduğu ileri sürüldü. Seyit Ali Geçici, Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve AKP Mustafakemalpaşa İlçe yönetiminin ise güç durumda bırakıldığını kaydetti.
            Geçici, “İlçe yönetimince yapılan açıklamada, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış bir karar aldığını, 8 Ocak’ta yapılacak olağanüstü bir toplantıda bu kararın değiştirileceğini belirttiler. Tüm bunların ardından, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, AKP İlçe Başkanı Şaban Korkmaz ve OSB Başkanı Erhan Onar, Bursa Osmangazi Belediyesinde görüşmeye çağırıldı. Bu görüşmeye Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Bursa Milletvekili Ali Koyuncu’nun yanı sıra Marzinc Firması yetkilileri de katıldı. Görüşmenin Marzinc Firması yetkililerince talep edildiği öğrenilirken, Bakan Faruk Çelik’in Mustafakemalpaşa’daki Sivil Toplum Örgütlerinin görüşünü alarak son durumu Başbakana ileteceği belirtildi.
            Marzinc yetkilileri, her makama başvurarak, kurmak istedikleri tesisin Mustafakemalpaşa halkınca istendiğini ancak, dışarıdan gelen bazı grupların tesis aleyhinde konuşarak, basın açıklaması yaptıklarını ve toplantılar düzenlediklerini söylemesi şaşkınlık yaratmıştır. Marzinc yetkilileri, sanki Mustafakemalpaşalılar bu tesisi istemiyormuş gibi bir hava yaratıldığını Bakan Çelik’e ve diğer kurumlara anlatmışlardır. Bu büyük yalanla Marzincçiler, bir yere varamaz.
            Marzinc Firmasını dışarıdan gelen grupların değil, Tüm Mustafakemalpaşa halkının istemediğini 14 Kasım 2009 günü yapılan mitinge 10 bin kişi katılarak gösterdi. Yalnızca Mustafakemalpaşalılar değil, Karacabey ve Susurluk halkı da bu tesisi istememektedir. Bunun kanıtı da toplanan 10 bin imzadır.  Mustafakemalpaşalıların, Marzinc’i istemedikleri bu kadar açıkken, 10 bin kişiyi görmemek ve duymamak mümkün değildir. 10 bin imzalı dilekçe, gerekli tüm kurum ve kuruluşlara gönderilmiştir. Tüm bunlara karşın Bakan Faruk Çelik’in gelişmelerden haberdar olmaması olanaksızdır. Yani, ‘Halk istiyor mu, istemiyor mu?’ diye bir görüşme talep etmesi tarafımızdan manidar karşılanmaktadır. Yine de böyle bir görüşmenin, Mustafakemalpaşa halkının sesinin daha yakından duyulması için yararlı olacağını düşünüyoruz. İlçedeki tüm sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin bir araya gelmesiyle oluşan Sivil Toplum Platformu olarak, Bakanımızla her zaman görüşmeye hazırız.
            Hiçbir yasal dayanağı bulunmayan bir tesisin, hukuksuzca Mustafakemalpaşa’ya kurulmasına her zaman karşı olduk. Bu tesisin kurulması, emsal teşkil edecek ve bundan sonra bizim OSB’miz atık sanayi bölgesi olacaktır. Bu da Mustafakemalpaşa’nın ve çevresinin sonu demektir. Bununla birlikte, yasal bir dayanağı olmayan firma yetkililerinin, nüfuzlarını kullanarak, yanlış beyanatlarla siyasi baskı sağlama çalışmalarını şiddetle kınıyoruz.
            Buradan AKP Genel Başkanı ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret ve Sanayi Bakanımız Sayın Nihat Ergün’e, Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, Devlet Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’ye ve Sayın Meclis Üyelerine sesleniyoruz: Lütfen Mustafakemalpaşalıların sesine kulak verin. Unutmayın ki Marzinc geçicidir. Ancak, Mustafakemalpaşa kalıcıdır” şeklinde sözlerini noktaladı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir