Mahallelerin uç beylerinden manifesto!

Author Image
Yüksel Baysal
Gülümseyen Nilüfer’in muhtarları bile bir başka gerçekten…
Yeni bir dernek örgütlenmesi için bir araya gelen Nilüfer’in büyük mahallelerinin muhtarları, daha örgütlenmenin ilk adımını atarken, kent sorunlarıyla da ilgilenecekleri bildiriminde bulundular.Siz hiç Bursa kenti parsel parsel yağmalanırken, muhtarlardan bir ses çıktığını duydunuz mu?
Ya da kentin genel sorunları konusunda çıkış yaptıklarını gördünüz mü?
***
Elektrik, su, asfalt, park, spor sahası, kanalizasyon gibi mikro sorunlar konusunda birebir görüşme yoluyla sorunlarını çözmeye çalışan muhtarlar elbette görevini yapıyor.
Ancak unutmamak lazım ki, hepimiz bu gemideyiz. Hava kirliğini ortak yaşıyoruz, lodos felaketini de… CHP Milletvekili Kemal Ekinci’nin deyimiyle Bursa’nın ortasında çıban gibi çıkan Doğanbey TOKİ konutlarının yarattığı görüntü rezilliğine de tanık oluyoruz; Bursa trafiğinin Arap saçı haline gelmesini de birlikte yaşıyoruz.
***
Mahallelerin uç beyleri muhtarlar, sorunlara ilişkin daha yüksek sesle konuşma kararı aldılar. Ali Şık başkanlığında kurulan Nilüfer Muhtarlar Derneği, biraz da bu eksiği gidermek için örgütlenme adımı attı.
Şimdilik 23 mahallenin muhtarı bu derneğin üyesi oldu.
Nilüfer’in 46 mahalle muhtarına ulaşmayı hedef koydular ama bununla sınırlı değil ütopyaları…
Tüm Türkiye’deki 53 bin muhtarı tek çatı altında toplayacak güçlü ve demokratik bir örgütlenme düşünüyorlar.
***
Ali Şık ile Celal Boyoğlu’nun öncülük ettiği girişim dün Nilüfer Belediyesi’nin yaptırdığı 100. Yıl muhtarlık binasında basın açıklaması yaptı.
Mehmet İsef, Fehmi Arslan, Mehmet Aydın Saldız, Nihat Algan, İsmail Keskin, Şenol Özen, Hasan Başlı, Kayaali Kamber, Hasan Cakır ile Akif Çelebi’nin katıldığı toplantıda yeni hedefler için çalışılması kararı alındı.
Dernek, beş maddelik kuruluş gerekçesi, 12 maddelik de ne yapacağına ilişkin bir manifesto yayınladı.
***
O buluşmadan ve de manifestodan ortaya çıkan sonuç şu ki, bundan sonra Bursa’nın önemli sorunlarında muhtarlar da taraf olacak, açıklama yapacak, bizzat yaşamın içinde olacak!
Kamuoyu önümüzdeki günlerde farklı bir muhtar profiline tanıklık edecek!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir