Mağarada iftar Mustafakemalpaşalı dağcılar mağarada oruç açtı.

Bursa Demirtaş Spor Kulübü’ne bağlı Mustafakemalpaşa Dağcılık Grubu, Türkiye’nin en uzun ikinci mağarası olan Ayvaini Mağarasından geçiş gerçekleştirdi.
Mustafakemalpaşa’ya bağlı Doğanalan Köyü’nde bulunan Ayvaini Mağarasında yeraltı sularının oluşturduğu Karadonlu Deresi ile mağara içinden 60’tan fazla irili ufaklı gölü geçen dağcılar mağara içinde iftar yaptı. 5.5 km mesafesi bulunan mağara girişine iple iniş istasyonu kuran Mustafakemalpaşalı Dağcılar, yaklaşık 20 metrelik ip inişi yapan ekip Mağara içerisinde yanlarında getirdikleri kumanyalarla iftarını açtıktan sonra geçiş yolculuğuna başladı.Her adımda mağarayı süsleyen büyüleyici damlataşlar, sarkıt, dikit ve travertenleri birer doğa harikası olduğu mağarada, altmıştan fazla irili ufaklı göleti yer yer botla, yer yer yüzerek ve yürüyerek geçen ekip sahuru da mağarada yaptıktan sonra yaklaşık 9 saatte geçişi tamamladı.
İçerine yuvalanan binlerce yarasaya, mağara içerisindeki suyun 5-6 derece olmasına, daralan geçişlere rağmen, düşe kalka, sulara gire çıka bu ilginç yolu bin bir duygu ve düşünce selinde kimi zaman hüzünlenerek, çoğunlukla da neşeyle tamamlayan Mustafakemalpaşa dağcılık grubu sözcüsü Alim Ölmez yılın en zor etkinlikleri arasında sayılabilecek bir etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.
Mağara geçişi için yeterli teknik ekipmanları olmamasına rağmen 5,5 km lik mesafeyi başarıyla tamamlayan dağcılar, mağara geçişi yapacakların balık adam elbisesi, kask, her iki kişi için bir şişme bot, yeterli kafa feneri, yedek pil, can yeleği, vb. Malzeme bulundurmaları gerektiğini vurguladılar.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir