Maden Şehitleri Derneği, hayata geçti

Bükköy’de 2009 yılının Aralık ayında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 19 maden işçisinin aileleri ve yakınları tarafından kurulmak istenen Türkiye’nin ilk “Maden şehitleri yardımlaşma ve dayanışma derneği, geçtiğimiz Perşembe günü resmen kuruldu.
Patlamada ağabeyini kaybeden ve 19 maden işçisinin ailelerine sözcülük yapan Nihat Hanay ve aileler, derneğin kurulabilmesi için gereken resmi evrakları dün Hükümet Konağına giderek dernek işlemleri bürosuna teslim etti. Dernek işlemleri memurunun evrakları kontrol etmesiyle birlikte sisteme girerek dernek bilgilerini kayıt etmesi sonucu resmen kurulan “Maden Şehitleri Derneği”, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.
Geçici dernek yönetiminin başında bulunan Nihat Hanay konuyla ilgili yaptığı açıklamada; bu derneğin, Ülkenin dört bir yanında bu zamana kadar meydana gelmiş olan maden kazalarında yakınlarını kaybeden tüm ailelere açık olduğunu belirtti. Hanay, “ 2009 yılında meydana gelen patlamada yakınlarımızı kaybettik.  Devletimiz de bizler için gerekeni yaptı ama bizler o dönemde birlik ve beraberlik oluşturabileceğimiz bir dernek çatısı altında toplanmak istedik Fakat baktık ki ülkemizde böyle bir oluşum yok, bizde bu derneği kurmaya karar verdik. Amacımız tamamen patlamada  babalarını kaybeden çocuklarımızın eğitimine yöneliktir. Onları geleceğe bir yanları eksik hazırlamak istemiyoruz. İleriye doğru derneğimizin üzerine kayıtlı küçük bir araziye sahip olmak ve bu arazi üzerine derneğe sürekli katkı sağlayacak bir bina yapmak ve işletmek istiyoruz. Böylece bu dernek mağdur ailelerin çocukları tarafından sürekli ayakta tutulacaktır.” Dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir