Kurtulan ne yapmak istiyor?

Mustafakemalpaşa Belediyesi&#’nin, geçtiğimiz hafta içinde yapmış olduğu son  Meclis toplantısında aldığı ilginç karar şaşkınlık yarattı.
İmar planındaki onarım adı altında yapılan değişiklik, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan tarafından çabuklaştırılarak meclis gündemine getirildikten sonra oy çokluğuyla kabul edildi. İlginç kararda, Belediye Düğün Salonu, Belediye Binası ve Kültür Merkezi (Sinema) yıkılarak, Sümerbank Mağazası&#’nın köşesine 12.5×25 metrelik  alana, 10 katlı iş yeri yapılmak istenmesi  kamuoyunda tepkilere neden oldu.
Seçim meydanlarında, mevcut “Belediye Binası yıkılarak yerine kent meydanı yapılacak” sözlerini unutan Sadi Kurtulan&#’ın bu çıkışına bir anlam veremediklerini dile getiren vatandaşlar; “Yıllarca kültür merkezi olsun diye çabalarken önceki dönemde hayata geçirilen Kültür Merkezinin yenisi yapılmadan yıkılmak istenmesi, Mustafakemalpaşa halkına vurulacak en büyük darbedir. Belediye Düğün Salonu ise uzun yıllar Mustafakemalpaşa&#’nın ihtiyacına cevap vermiş ve yeri doldurulamayacak tek kapalı Düğün Salonudur. Böyle bir salonu yıkmak isteyen başkan ve meclisin ne yapmak istediğini anlamış değiliz. Düğün salonunu yıkmak isteyen ve yerine yenisini yapmayı düşünmeyen Başkan ve meclis üyelerinin, Belediye&#’nin önemli bir gelirini yok etmesi ve halkımızı özel sektörün kucağına atmak istemesi akıl almaz hatadır” dediler.
Mustafakemalpaşalılara danışılmadan ve meclisin projeyi doğru dürüst tartışmadan  kararı onaylamasını sert bir dille eleştiren vatandaşlar; “Belediye Başkanı Kurtulan çıldırmış olmalı ki böyle bir kararı alel acele meclis gündemine getirmiş. Seçimler sırasında bastırdığı broşürlerde vermiş olduğu sözleri ne çabuk unuttu.
Belediye binasının bulunduğu alana modern bir kent meydanı sözü veren Kurtulan&#’ın bu yanlışlığına meclis üyelerinin de onay vermesi, beklentilerimizi boşa çıkardı. Başkan Kurtulan ve meclis üyelerinin bu yanlışlıktan bir an önce vazgeçmesi gerekir. Yanlıştan vazgeçme kararı Mustafakemalpaşa&#’nın yararına olacaktır.
Mustafakemalpaşa&#’nın kaderini elinde bulunduran sivil toplum örgütlerince yeterince tartışılmadan böyle bir kararın alınmasını kınıyoruz. Bir adım önünü görmeden siyaset yapmanın bedelinin ilçe adına çok ağır olacağı aşikardır.
Bizim oylarımızla seçilen ve acemiler mangası gibi hareket eden belediye meclisinin bu tür kararları, oldubittiye getirmek istemesi Mustafakemalpaşa&#’nın üzerinde büyük kamburlar oluşturur.
Modern şehircilik anlayışında kent merkezlerindeki yoğunluğu gidermek için geniş alanlar yaratılırken, gerçekleri görmekten uzak olanların yok etme çabalarına ve bunun için adeta yarıştıklarına tanık oluyoruz. Bunu tarih asla affetmez” dediler.
Yapılan meclis toplantısında, 25 meclis üyesinden, sadece Mehmet Kul ve Halil İbrahim Özşekerci red oyu verirken, Hasan Büyükakmanlar ve İsmail Gürses de oylarını çekimser olarak kullandı.
Diğer meclis üyelerinin konu hakkında tartışılmadan projeye olur vermesi &#’Hangi rant merkezlerine hizmet ediyorlar?&#’ sorusunun kamuoyunda tartışılmasına neden oldu. Meclis toplantısında bazı üyelerin söz alarak &#’Bu projeyi aramızda yeterince tartıştıktan sonra karar almamız daha doğru olacaktır&#’ uyarılarına, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan&#’ın, “Ben sizlere detaylı bilgiyi daha sonra vereceğim” demesi, basiretsizliğin kanıtı olarak gösterildi.
 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir