KÜRESEL ISINMAYA KARŞI

Author Image
Necati Özyiğit
Küresel iklim değişimi ve onun en önemli işaretlerinden biri olan küresel ısınma zamanımızın en önemli problemlerimizden. Bunun çözümünde birey olarak bize de önemli görevler düşüyor. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde bireyi hedef alan kampanyalar, küreselleşen dünyada artık dışarıda yemek yemek, uzak mesafelere gezmek ve alış veriş amaçlı seyahatleri kısıtlayıp, yerli malı kullanılmasını salık veriyor. İşte birey olarak küresel ısınmayı durdurmak için yapmamız tavsiye edilen en önemli 10 şey…
Bilgilen, anlamadığınız bir şeyi çözemezsiniz ve konuştuğunuz hakkında bilgilenin, araştırmacı olun, daha fazla ve sürekli öğrenin. Herkes doğru söylemiyor, her okuduğunuzu ve gördüğünüze de inanmayın. Doğru kaynaklardan iklim değişimini ve çözüm yollarını öğreninki insanlara onun hakkında bir şeyler anlatabilirsiniz ve birilerinden çözüme yönelik istekte bulunabilirsiniz.
Ağaç dik varsa kendi bahçenize , evinizin etrafına veya komşularınız ile birlikte yerel yönetimlere baş vurarak yollara vb. Boş yerlere ağaç dikin. Ağaçlar havadaki karbonu alıp oksijen verirken aynı zamanda kışın rüzgarı kesip buharlaşma ile olan soğumayı önleyip evlerinizin ısıtma faturasını, yazın ise gölge yaparak soğutma ihtiyacını azaltıp enerji faturası ve dolayısıyla fosil yakıt kullanımını azaltabilir.
Enerjiden tasarruf et. Kışın eviniz çok sıcak olunca serinlemek için  pencereyi açmayın, kaloriferleri kısın. Isıtıcıyı daha fazla açmak yerine sizi sıcak tutacak giysiler giyin. Normal ampulleri florosan vb. Tasarruflu ampuller ile değiştirin. Böylece yılda 1,5 ton sera gazı üretmemiş olursunuz. Aynı zamanda hem elektrik faturasını azaltabilirsiniz., hem sık sık ampul değiştirmek zorunda kalmazsınız. Kısa duşlar alın, çamaşır makinanızı kullanmak için yeterince çamaşırın birikmesini bekleyin. Yazın kavurucu güneşin içeriye girmesini perdeleri kapatarak önleyin. Sıcak günlerde klimayı açmak yerine daha hafif, bol giysiler giyin ve vantilatör kullanmayın.
Elektrik aletleri düğmesinden kapat. Kullanmadığınız zaman ışıkları, televizyonu, bilgisayarı, ısıtıcıları, vb. Elektrikli ev aletlerini açık bırakmayın. Tembellik edip Tv, bilgisayar  vb. Elektrikle aletleri standby’da bırakmayın. Bilgisayar ve televizyonları kullanmadığınız zaman düğmesinden kapatınız. Şarj aletlerini saatlerce fişte bırakmayın. Nadiren kullanılan veya kullanılmayan elektrikli aletleri ise fişini çekip, böylece ailece karbondioksit emisyonunuzu yaklaşık olarak %10 veya daha fazla azaltabilirsiniz.

Kaynak : TemaYayınları.
Sürecek….

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir