Küresel ısınmaya karşı-2-

Author Image
Necati Özyiğit
Küresel iklim değişimi, zamanımızın en önemli en önemli problemlerimizdendir. Bunun çözümünde birey olarak bize de önemli görevler düşüyor. İşte birey olarak küresel ısınmayı durdurmak için yapmamız gereken ilk 10 şey.
5. Alış verişini olduğun yerde yap. Yerel mağaza, alışveriş merkezlerinden ve pazarlardan alış verişinizi yapın. Yerli malı kullanın. Alışveriş için seyahat etmek sera gazlarını arttırır. Ayrıca dışarıdan getirilen malların uçak ve kamyonlar ile büyük miktarda fosil yakıtları kullanarak uzun mesafeler taşındığını unutmayınız.
6. Daha az ve kısa mesafelerde seyahat et. Zorunlu olmadıkça tatil için uzaklara gitmeyin. Uçak gibi büyük miktarda fosil yakıtı kullanan araçlar ile seyahat etmekten sakının. Aracınıza binmeyerek büyük bir fark yaratabilirsiniz, evlerinizin etrafına 3km’lik mesafeleri yürüyün veya bisiklete binin. Toplu taşıma araçlarını veya özel otomobilleri ortaklaşa kullanın. Araç kullanma alışkanlıklarınızı değiştirin, unutmayın otomobiller çok hızlı sürülmediklerinde daha az benzin yakarlar.
7. Güneş enerjisi kullan. Mümkün olduğunca güneş enerjisi kullanın. Güneş enerjisi ile doğanın dengesini bozmadan sıcak su elde edilebilir, evinizi ısıtabilir ve elektrik enerjisi üretebilirsiniz. Hükümetlerden temiz enerjinin yaygınlaştırılmasını ısrarla isteyin.
8. Yemek pişirmeyi öğren ve evde ye. Evde pişirip yemek, sadece daha ekonomik değil, aynı zamanda seyahat etmeyeceğiniz için fosil enerjisinden tasarruf sağlayarak küresel ısınma probleminin çözümüne de katkıda bulunursunuz.
9. Az tüket, yeniden kullan, geri döndür. Plastik vb maddelerin kullanımını ve çöp üretimini azaltın. Alış verişte aldığınız ürünler aşırı paketlenmiş olmasın. Mümkünse bu tür çevreye zararlı maddeleri fazlaca satın almayın. Mevcut plastik alış veriş torbaları gibi şeyleri tekrar kullanın. Alış veriş torbalarınız ve satın aldığınız ürünlerin ambalajları geri dönüşümlü olsun. Çöpleri asla yakmayın.
10. Karar vericilerine yaz ki, iklim değişimi problemine karşı duyarlı olduğunuzu bilsinler. Birey olarak burada sıralananları uygulayarak önemli bir fark yaratabilirsiniz. Fakat aynı zamanda idareciler, sanayiciler de üstüne düşenleri yapmalı. Bu nedenle küresel iklim değişimi hakkındaki düşüncelerinizi gazetelere, Belediye Başkanlarına, Millet Vekillerine ve hükümet üyelerine bildirin. Onlardan geliştirilmesini ve daha çevreci ulaşım araçlarının yaygınlaştırılmasını, vb, şeyleri isteyin. Enerji tasarrufu, ağaç dikme, çevre koruma vb. konularda çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmalarına katılın.
Unutmayın kişisel tercihlerinizin kürsel değişimi ve bizi yönetenlerin üzerinde büyük etkisi var. Bu nedenle, tercihlerinizi lütfen bu günden, yarını düşünerek doğru yapın…
Kaynak: TEMA Yayınları.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir