Kur’an Kursu Derneği’nden konferans


Belediye düğün salonunda düzenlenen konferansa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Ersin, Milli Eğitim Müdürü Abdulgani Artan, Gençlik ve Spor Müdürü Emin Turhan, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Murat Yılmaz, İlçe Müftüsü Ahmet Alınmaz, din görevlileri, sivil toplum örgütleri, ilçe merkezi ve köylerden yaklaşık 1500 vatandaş katıldı.

Müftülük memuru Rahim Yılmaz’ın sunduğu program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Hamzabey Camii imamı Sedat Ay’ın Kur’an-ı Kerim’den okuduğu bir bölümle başladı.

İlçe müftüsü Ahmet Alınmaz yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında; “En önemli hizmet insana ve eğitime yapılan hizmettir. Bu konferansa katılanlara ve katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Bu akşam burayı süslediğiniz gibi, Allah da sizin cennetteki yerinizi süslesin” dedi.

İlçemiz barosu avukatlarından ve sivil toplum platformu üyesi avukat Reyhan Özkaraman yaptığı konuşmada; “Yarın ilçemizde kurulmak istenen Marzinc Baca Tozu ve Tufal Geri Kazanım fabrikasının kurulmaması için Güllüce köyü mevkii OSB önünde miting yapılacaktır. Yarınki mitinge katılmanızı istiyoruz. Katılacak mısınız?” şeklinde katılımcılara soru sorduktan sonra katılımcılardan hep beraber “evet” cevabını aldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan namaz gönüllüleri Ahmet Bulut, Cemil Tokpınar ve Yaşar Alptekin yaptıkları konuşmalarda; “Kul namaz kılarken Allah ile buluşur. Çünkü namaz dinin direği müminin miracıdır. Namazı kılarken Azrail kapıda bekliyormuş gibi hazırlıklı olmalıyız. Çünkü insanları 24 saat süre ile melekleriyle izleyen bir Allah kamerası vardır. Hiç ölmeyecekmiş gibi çalışıp, hemen ölecekmiş gibi namaz kılarak ibadet yapmalıyız. İbadetlerin arasında namaz yoksa diğerlerinin hiç değeri yoktur. Sabah ve yatsı namazlarına dikkat edelim. Bu vakitler meleklerin nöbet tuttuğu zamanlardır. Ölüm son değil, sonsuzluğa yolculuktur. Ölümden değil, hesap vermekten korkmalıyız. Bu nedenle sözde değil, özde gerçekçi Müslüman olarak ölmeliyiz. Dünyaya gelen çocuğun ilk öğretmeni çocuğunu doğuran annesidir. Anne çocuğuna Kur’an okumasını ve namaz kılmasını öğretmekle yükümlüdür. Namazı dosdoğru kılan cennette H.z. Peygamber’in komşusu olacaktır. Allah’tan korkan Müslüman olarak ölür. Çünkü ölüm Allah’ın emridir. Namazı kılmamıza hiç bir engel yoktur. Hasta yatağımızda dahi olsak namazı kılmakla yükümlüyüz. Çünkü Kur’an’da namazı anlatan bine yakın ayet vardır” dediler.

Konuşmacılar konuşmalarının son bölümünde aile içi konulara değinerek evliliğin nikah masasında başlayıp ölüm döşeğinde bittiğini belirterek çeşitli fıkralar anlattılar. 

Konferans sonunda, konferansa hiçbir ücret almadan konuşmacı olarak katılan, namaz gönüllüleri Yaşar Alptekin, Ahmet Bulut, Cemil Tokpınar’a Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, İlçe müftüsü Ahmet Alınmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulgani Artan birer adet kırmızı gül hediye ederek teşekkür ettiler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir