Kültür Okulları’nda ‘Medeni Boşanmanın’ perde arkası!

Bilgiye ulaşmak ve onu üretmek…
Dene, yaşa, keşfet, öğren, böylece bilgiyi kalıcı kıl… Hayal etmek, tasarlamak ve gerçekleştirmek…
Kodlanan değil, kodlayan bir gelecek için…
Bütün bu güzel sözler, Kültür Okulları’nın (Kültür Eğitim A.Ş)  yeni doğan bebeği Teknoloji Fen Okulları’nın ana ilkeleri…
***
Önce şunu belirteyim ki, Kültür Okulları Bursa’nın önemli bir markası…
Bursa’nın sevilen, sayılan isimlerinden Naci Atış kürsüden açıkladı, “Medeni bir şekilde” ayrıldıklarını…
Bir yanıyla üzücü, öteki yanıyla sevindirici bir gelişme…
Kurucu üç ismin yolları ayrıldı.
Zafer Bulut ile Yıldırım Sarıkaya bir yanda, Naci Atış ile yeni ekip arkadaşları başka takımlarda top koşturacak…
İşin ilginç yanı da burada…
Yıldırım Sarıkaya ile Zafer Bulut birlikte yola devam ederken, Yıldırım’ın ağabeyi Nurettin Sarıkaya ile Naci Atış, kader birliği yapma kararı aldılar.
Sadece Kültürcüler değil iki kardeşin de yolları ayrıldı.
****
Aile içi ayrılığın nedenlerine çok fazla girmeyelim, çünkü büyük ölçüde konu ticari bir sorun…
Ancak bir süre önce bu gruptan ayrılan Orhan Karakoç’un Teknoloji Fen Okulları’na ‘Koordinatör’ olarak dönmesi dikkat çekici…
Vurgulanması gereken bir başka nokta, basın toplantısında kürsüde oturan ikinci kuşak genç mühendis Vahap Atış’ın da eğitimde etkin bir şekilde görev alması…
Mühendislik ve tasarım bilgisini Teknoloji Fen Okulları’na taşıyacak olan Vahap Aktaş’ın, Türkiye’nin çok yakıcı gereksinimi olan bu konuda önemli açılımlar yapması bekleniyor.
****
Olayın sevindirici boyutu da şu ki, eğitim konusunda uzman iki ayrı ekip, birbiriyle kardeşçe bir yarış yaparak büyümeye, eğitime katkıda bulunmaya çalışacaklar.
Naci Atış’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Kültür Eğitim A. Ş. Özlüce’de yeni bir okul yapmaya hazırlanıyor.
****
İlk etapta 20 milyon lirayla başlayan yatırımda 17 bin metrekare alanda 46 derslik yapılacak.
Ezberci, sınav eksenli bir eğitim yerine yaşayarak, keşfederek öğrenmeyi önceliğine alan Teknoloji Fen Okulları sadece 800 öğrenci alacak.
Böylece bir yanda eğitimi destekleyecek yan birimlere ağırlık verilirken, diğer yandan da öğrencilere bire bir ulaşabilecek bir model oluşturulacak.
****
Bu yazının dip notu: “Kültür Okulları” markası Zafer Bulut ve Yıldırım Sarıkaya’da kaldı. Bursa’da eğitimin yeni markası Teknoloji Fen Okulları olmaya aday…
AK PARTİ’DE FETÖ KAYGISI!
Dünkü manşet haberimizde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi tarafından görevlendirilen eski milletvekili Gökhan Sarıçam’ın görüşmelerini aktarmıştık.
Elindeki listeyle Bursa’ya gelen ve 20-25 civarında parti teşkilat mensubunu İl Başkanlığı’na davet ederek görüşen Gökhan Sarıçam’ın bu tavrı partililer arasında kaygıya yol açtı.
İsmini vermek istemeyen çok sayıda partili, “Bu uygulama çok yanlış. İnsanları aslanın önüne atmak gibi bir durum bu…
FETÖ okullarında çocuğunu okutanlar sorgulanacaksa, işe en başından başlamak lazım. Bursa’da ve Türkiye’de AK Parti’nin önde gelen bütün isimleri çocuklarını bunların okulları okuttu. Neden teşkilatla bu işlere başlanıyor?” diye sorular sordu.
*****
28 Şubat sonrasında pek çok ‘Milli Görüşçü’nün bile başörtüsü nedeniyle çocuklarını FETÖ okullarında okuttuğunu söyleyen partililer, “Oraya çağrılanların siyasi hayatı sona erdiği gibi birilerine de malzeme verilmiş oldu” dediler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir