‘Küçük Kırkpınar’ın en büyüğü Balaban

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin bu yıl 11. kez ev sahipliği yaptığı Yalıntaş Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivanlığı İsmail Balaban kazandı.
2013 yılında Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığa uzanan başarılı güreşçi, ‘Küçük Kırkpınar’ Yalıntaş’ta da zafere ulaştı.
Mustafakemalpaşa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 11. Geleneksel Yalıntaş Yağlı Güreşleri, Mehter Takımı eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.
Güreş alanına kadar süren yürüyüşün ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak dualar edildi. Güreşlere; Kaymakam Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte Bursa ve çevresinden binlerce güreş sever katıldı.
Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve Güreş Ağası Mahmut Ertuğrul, güreş severlerin heyecanla takip ettiği şampiyonada halkı ve güreşçileri selamladı.
13 boyda 191 güreşçinin kispet giydiği güreşler, kıran kırana geçen mücadelelere sahne oldu. Peşrevleriyle er meydanına çıkan pehlivanlara seyirciler sevgi gösterilerinde bulunurken cazgırların okudukları manilerde güreşlere renk kattı.
Başpehlivan Balaban
11. Yalıntaş Yağlı Güreşleri’nin finalinde İsmail Balaban ve Salih Erinç’in başpehlivanlık unvanı için karşı karşıya geldiği son müsabaka nefesleri kesti. İki pehlivanın el bağladığı final, büyük heyecana sahne oldu. Sıcak havaya rağmen hareketli bir güreş çıkaran finalistlerden Antalyalı güreşçi İsmail Balaban, rakibi Samsunlu Salih Erinç’in sırtını yere getirerek, 11. Yalıntaş Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu. Yapılan açık arttırmada ise 2017 yılı güreş ağalığını 40 bin TL’ye iş adamı Habib Karaca kazandı. Şampiyonaya katılan Tarihi Kırkpınar’ın efsanevi güreşçileri; Aydın Demir, Hüseyin Çokal, Sabri Acar, İbrahim Gümüş, İbrahim Gürpınar, Ramazan Börekçi ve Reşit Karabacak’a Belediye Başkanı Sadi Kurtulan onur plaketi takdim etti.
‘Yalıntaş güreşleri geleneğe yakıştı’
Başpehlivan İsmail Balaban’a kupa ve madalyasını veren Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, güreşlerin yüzlerce yıllık geleneğine yakışır bir şekilde tamamlandığını söyledi.
Başta Yalıntaş olmak üzere Kabulbaba ve Alpagut’ta düzenlenen şampiyonalarla ata sporuna sahip çıktıklarını belirten Başkan Kurtulan, “Kurtdereli’nin, Yaşar Doğu’nun ve Kel Aliço gibi yüzlerce sporcunun dokuduğu bu gelenek, Yalıntaş’ta bir kez daha adına yakışır şekilde sürdü. Türkiye’nin her yerinden gelen güreşçiler, izleyenleri mest eden müsabakalar çıkardı. Yağlı güreş geleneğinin insanlarımıza verdiği mutluluk bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Bu organizasyon Mustafakemalpaşa’nın marka bir festivali olacak. Yalıntaş’taki er meydanından gelecekte büyük güreşçilerin yetişeceğine inanıyorum. Ata sporumuzu gelecek yıllarda daha büyük katılımlarla yaşatmaya devam edeceğiz. Dereceye giren sporcularımızı kutluyorum. Bu etkinlikte geçmişten bugüne emeği geçenlere ve atalarına layık bir şekilde sportmence mücadele eden pehlivanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Başpehlivanlık sevinci yaşayan İsmail Balaban ise Kırkpınar’ı aratmayan güreşlerde ipi göğüslediği için mutlu olduğunu dile getirdi. Ödülleri protokol tarafından verilen 11. Yalıntaş Yağlı Güreş Şampiyonası’nda boylarında dereceye giren güreşçiler şöyle sıralandı;
Başpehlivan; 1. İsmail Balaban, 2. Salih Erinç, 3. Recep Kara, 3. Hasan Tunç
Başaltı; 1. Durmuş Altın, 2. Semih Turgut, 3. Emin Öztürk, 3. Âdem Ustaoğlu
Büyük Orta; 1. Okan Yavaş, 2. Emre Kaya, 3. İbrahim Avcı, 3. Olcay Karaçavuş
Küçük Orta Büyük Boy; 1. Suat Süren, 2. Menderes Saltık, 3. Kadir Karam, 3. Mert Altın
Küçük Orta Küçük Boy; 1. Yıldırım Topal, 2. Mesut Özdemir, 3. Tuncay Yakışan,
3.Yunus Kılıç
Deste Büyük Boy; 1. Murat Sert, 2. Ömer Koyun, 3. Mücahit Uçak, 3. Yasin Altıntaş
Deste Küçük Boy; 1. Selçuk Kılıçaslan, 2. Kerem Kâhya, 3. Zeki Çimen, 3. Arda Dedeoğlu
Ayak; 1. Emre Ayyıldız, 2. Hakan Keskin, 3. Mahmut Demir, 3. Muharrem Emir
Tozkoparan; 1. Melih Genç, 2. Aydın Bekirov, 3. Yusuf Büber, 3. Mazhar Atabay
Teşvik 2; 1. Mehmet Altunakar, 2. Erkan Şahin, 3. Yağız Akdemir, 3. Okan Dursun
Teşvik 1; 1. Fikri Emir, 2. Mustafa Akpınar, 3.Samir Ayvazoğlu, 3.Beratcan Yürek
Minik 2; 1. Darı Makmudov, 2. Berk Avcı, 3. Doru Özçelik, 3. Ahmet Aslan
Minik 1; 1. Serhat Büber, 2. Yusuf Mehmetoğlu, 3. Ruslan İbrahimov, 3. H. Efe Akdemir.

Haber merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir