KOALİSYON SEÇENEKLERİ

Author Image
Hamza Oğuzer
TDK Sözlüğü, koalisyonu şöyle açıklıyor: “Çeşitli güçlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan birlik, ortak yönetim.”
7 Haziran genel seçimi sonunda oluşan oy dağılımı ülkeyi, bir koalisyon hükümeti kurma noktasına getirdi. (AKP:258, CHP:132, MHP: 80, HDP: 80) Geçmişte yaşanan “Milliyetçi Cephe” hükümetlerinin acı deneyimleri, insanımızda koalisyona karşı bir güvensizlik yarattı. Bu güvensizlik AKP tarafından da ustaca kullanıldı. “Güven ve istikrar, ancak tek parti iktidarı ile sağlanabilir” inancı zihinlere yerleştirilmeye çalışıldı.
Üç dönem süren tek parti yönetiminin diktaya kayması, yolsuzlukların ve hırsızlıkların hesabının sorulamaması, taşeron sisteminin yerleşmesi, iş güvenliğinin sağlanamaması, eğitimin dinselleştirilmesi, basın özgürlüğünün kısıtlanması, yargıya olan güvenin sarsılması, v.b. hükümet uygulamaları, halkın bu kez farklı bir tercihte bulunmasına neden oldu.     Koalisyonlu yönetimin hiç de korkulacak bir şey olmadığını dünyadaki örnekler bize gösteriyor. Bakın dünyada kişi başına düşen milli geliri en yüksek 50 ülkeden 30’u koalisyonla yönetiliyor. İsrail, kuruluşundan bugüne,  tam 67 yıldır koalisyonla yönetiliyor. O ülkelerde hiç de kıyamet kopmuyor değil mi? Şimdi şu koalisyon olasılıklarını bir gözden geçirelim:

1.AKP Azınlık hükümeti: Güvenoyu alabilmesi, dışarıdan bir partinin destek vermesine bağlı. Cumhurbaşkanı, “Azınlık hükümeti Türkiye’nin sorunlarına çare olamaz.” Diyerek zaten bu kapıyı kapattı. Malum; Reis ne derse o.
2.AKP+CHP hükümeti. İki partinin oy toplamı hükümeti kurmak için yeterli. Büyük sermayenin ve dış güçlerin istediği de böyle bir hükümet. CHP’nin seçim dönemindeki söylemleri, halka vaatleri bunun kolay olmadığını gösteriyor. Fakat CHP’de; ”Zaman içinde tabanımızı ikna ederiz.” Diyenler de var. Şimdilik buraya bir soru işareti koyalım.
3.AKP+MHP hükümeti. Olabilirliği yüksek bir oluşum. Seçim meydanlarındaki o sert söylemler kısa sürede unutulabilir. MHP, AKP için can simidi olabilir. O bunu hep yapıyor.
4.AKP+HDP hükümeti: Tayyip Erdoğan’a: “Seni başkan yaptırmayacağız, yaptırmayacağız, yaptırmayacağız.” Diyen HDP’nin hükümete ortak olma şansı yok.
5.CHP+MHP+HDP hükümeti: CHP,  bu iki partiden herhangi biri ile hükümet kuramaz.; çünkü oyları yetmiyor. Üçünün bir araya gelmesi ise hiç olası değil. MHP, bırakın HDP ile bir ortaklık kurmayı, meclis başkanlığı seçiminde; “HDP Sayın Baykal’ı desteklediğini açıklarsa biz Baykal’a oy vermeyiz.” Diyerek, HDP’ye ne kadar uzak olduğunu açıklamış bir partidir. Yani bu yol daha başından kapalı.
6.CHP+MHP hükümeti. AKP, içinde bulunmadığı hiçbir oluşuma dışarıdan destek vermez. MHP ise HDP’nin olduğu her oluşumun karşısında olacaktır. Bu yol da kapalı. Daha başka formüller de öne sürülebilir; ama şimdilik 2 ve 3 No’lu seçenekler,  en akla yakın seçeneklerdir. (Milletvekili transferini düşünmek bile istemiyoruz.)
Tabii, bu arada Suriye’ye bir askeri müdahalede bulunup, yeni bir hükümet kurma işini askıya almak, sonrasında da sonbaharda bir erken seçime gitme olasılığını da bir kenarda saklı tutmak gerekiyor. Malûm, Osmanlı da oyun çoktur. Bizans entrikalarından çok feyiz aldık biz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir