Kent konseyi yeniden canlanıyor

Yönetimini İlçe Kaymakamı Kazım Karabulut, Ticaret Odası Başkanı Ayhan Öztenekeci, Ticaret Odası Başkanı Hasan Yılmazoğlu, Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Eren’in yaptığı toplantıya, Yalıntaş Belediye Başkanı Mahmut Ertuğrul, CHP İlçe Başkanı Gürkan Esen, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mustafa Ünlü, Sivil Toplum Platformu Başkanı Seyit Ali Geçici, Başkan yardımcısı Eren Öz, Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü yardımcısı Mehmet Eröz, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen, Tema gönüllüsü Necati Özyiğit, Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Kekil Şimşek, Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, Bursa Mustafakemalpaşalılar Derneği Başkanı Halim Çapkın ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda doktor, mühendis, esnaf ve kent gönüllüsü katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını Ticaret Odası Başkanı Ayhan Öztenekeci yaptı. Öztenekeci, yaptığı konuşmada; “Bu akşamki toplantımızın amacı, ilçemizde önümüzdeki günlerde karşılaşacağımız birtakım konularla ilgili olarak bilgi oluşturmak.
İlçemize kazandırmak istediğimiz 4 yıllık fakülte hedefimiz var. Bunun için dayanışma halinde olmalıyız. Kurulabilecek üniversite ile ilgili yetkililerin Güllüce köyüne gelip yer tespiti yaptığını Milletvekilimiz Ali Koyuncu’ya 4 yıllık fakülte sözü verdiğini biliyoruz. Biz de ilçe halkı olarak neler yapabilirizi tartışalım istedik. Ticaret Odası olarak 5 kişilik heyet oluşturduk.
Ayrıca Karacabey Ticaret Odası, Ticaret Borsası ile görüşmeler yaparak; Karacabey, Mustafakemalpaşa arası eski hara diye bilinen yere tarımsal OSB kurulması çalışmalarımız var. Bilim Sanat Merkezi okulumuz Taş mektepte hizmet veriyor. Bu okulumuza okul binası kazandırma çalışmalarımız için Rıfat Hisarcıklıoğlu söz verdi. Hastane yapım konusunda görüşmeler yapılmalı. Suuçtu şelalesi tanzim edilip turizme kazandırılmalı” dedi.
 
İlçe Kaymakamı Kazım Karabulut yaptığı konuşmada; “Başkan, toplantının amacını söyledi. İlçemiz için ortak akıl oluşturmak üzere böyle toplantılar yapılmasını önemsiyorum. İlçede yeni olmama rağmen, sorunların neler olduğunu biliyorum. Bu toplantıları verimli kılmak çok önemlidir. İlk önce nasıl bir yol izleyeceğimizi belirlemekte yarar görüyorum” dedi.
 
Toplantıya katılan konuşmacılar, yaptıkları konuşmada Mustafakemalpaşa’ya yapılması düşünülen hizmetlerin oldubittiyle değil, bir kent konseyi oluşturularak yapılacak hizmetleri tartışarak hayata geçirmenin daha yararlı olacağını belirttiler. Katılımcılar, “Tartışılmadan oldubittiyle yapılan hizmetler Mustafakemalpaşa’nın başına bela olmuştur. Tümbüldek’imizi bu şekilde kaybettik. Dönemin yetkilileri düşünüp taşınmadan verdikleri kararlar doğrultusunda ruhsatı dahi almadan ihale edilen otel yerine bugün çivi bile çakamıyoruz. Aynı şekilde ilçemiz çıkışındaki spor kompleksi de harabe halindedir. Önceki belediye tarafından ilçemize kazandırılması düşünülen anfi tiyatronun da aynı akıbete uğramasından korkuyoruz. Yeni belediye yönetiminin buraya el atmasını bekliyoruz” dediler.
Konuşmacılar daha sonra konuşmalarına şöyle devam ettiler; “Mustafakemalpaşa için 20 yıllık 25 yıllık planlar üretmek zorundayız. Kendimiz yeterli gelemiyorsak ilçemiz dışındaki önemli görevlerde bulunan Mustafakemalpaşalılardan fikir almalıyız. Mustafakemalpaşa’ya kurulması düşünülen yeni hastaneyle ilgili tartışmak zorundayız. Bu hastane, ilçemize gerekli mi? Değil mi? Yoksa, var olan hastanemizi daha verimli hale getirmek mi ilçemizin yararına olacaktır? Diye tartışmak zorundayız” dediler.
Son olarak bir konuşma yapan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Ersin ilçeye kurulması planlanan mobesse kameraları ile ilgili olarak, “Bursa il merkezinde Turkcell şirketi ile yapılan protokol sonrası kurulan Mobesse kameralarının ilçeye de kurulması yönünde talepte bulunduk, bu talep üzerine il merkezi, kamera sisteminin tüm ilçelere kurulması yönünde başvurusunu yaptı” dedi.
Bu konuşmaların ardından, bir sonraki toplantının Mustafakemalpaşa Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde bir ay içinde yapılması ve bu toplantıda kent konseyi tarzı bir oluşumun nasıl kurulabileceğine ilişkin görüşlerin tartışılması kararlaştırıldı.
 
 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir