Kayılar’dan basın açıklaması

Kendilerini Kayılar olarak adlandıran İYİ Parti kurucularından ve hala İYİ Parti yönetiminde bulunan bazı isimler basın açıklaması yaparak Mustafakemalpaşa İYİ Parti içinde uğradıklarını iddia ettikleri haksızlıklar ile ilgili konuştular. Kayılar’ın yaptığı basın bildirisi şu şekilde;
“Siyasi gündemimizi oluşturan ve kamuoyunu bir süredir meşgul eden gelişmeler hakkında, spekülasyonları ortadan kaldırmak üzere açıklama yapma gereği duyulmuştur.
Bizler İyi Parti’nin kurucular kurulu ve halen de yönetim kurulu üyeleriyiz. İyi Parti’nin kuruluşundan günümüze kadar, bütün faaliyetlerinde bulunmuş, gece gündüz çalışarak, emeği ve alınteri ile partimizin başarısında katkı sağlanmıştır.
Parti, bizim partimizdir. Bundan sonra da partimizin yanında olmaya devam edilecektir.
Fakat!
Yerel seçim atmosferine girildiği günden itibaren, ilçe başkanlığı yanlış üstüne yanlışlar yapmıştır. Bu hataların tek sorumlusu ilçe başkanıdır. İlçe başkanlığı, kendisine “ihsan edilen” makamın hakkını verememiş ve yetkilerini “hak gaspı” için kullanan bir makama dönüşmüştür. Yönetim ve yetkili kurullarını yok hükmünde sayarak; sorma, araştırma, tartışma ve istişare etme tenezzülünde bulunmamış, gizli bir ajanda ile çalışmalarını yürütmüştür. Kazanmak için, birliktelik oluşturmak yerine, parçalanarak küçülme yoluna gitmiştir. Aday belirleme sürecinde, antidemokratik davranışlarıylı, hataları politika haline getirmiştir.
İLÇE BAŞKANININ ÇIKARDIĞI ADAYLARI YOLDA BIRAKMASI
İlçe Başkanı, yönetimin bilgisi ve onayı olmadan, bir aday adayını “adaymız” diyerek il başkanlığına ve milletvekilimize götürmüş, tanıştırmış, yönetiminin de adayını desteklediğini söyleyerek yalana başvurmuştur. Burada hem aday adayını, hem il başkanlığını, hem de milletvekilimizi yanıltmıştır. Genel merkezimizin aldığı karar gereği, boşalan kadroları doldurmak için il ve ilçe yönetimlerinde yapılan “yönetimi güçlendirme” uygulamasında, bütün yönetim kurulu üyeleri, zaruri olarak istifa etmiştir.
İlçe başkanı, istifa eden üyelerin (belediye meclis üyesi adaylığına başvuracak olanlar hariç) yeni yönetime alınacağı sözünü vermiştir. Ancak oluşturduğu yeni yönetime, söz vermesine rağmen, zaruri olarak istifa eden üyeleri almayarak tasfiye etmiş ve yine yalana başvurmuştur. Kendisine ihsan edilen makamı, hak gaspı için kullanmıştır. Tam da seçim sürecine girilirken, tecrübeli yöneticileri, kendi adayını desteklemiyor diye devre dışı bırakmış, kendi adayını destekleyecek dar kapsamda bir yönetim oluşturmuştur. Daha sonra ilk adayı ile seçimi kazanamayacağını anlamış olmalı ki, başka aday arayışına girmiştir.
“Ben kimseye gel aday adayımız ol diyerek ayağına gitmem” demesine rağmen, yine yalanı ortaya çıkmış, her seferinde ayağına gidip “aday adayımız ol” dediği ortaya çıkmıştır. Yani ilçe başkanı, hiçbir sözünde tutarlı davranmamıştır. Sürekli küçük hesaplar ve ayak oyunları yaparak, hile ve tertip içinde bulunmuştur.
İkinci adayının da yeterli olmadığını görmüş olmalı ki, bu sefer işin içine il başkanını da katarak, partimizin kurucu yönetim kurulu üyesi olan ve toplantılarda defalarca aday olmayacağını belirten kişiye “adayımız ol” baskısı ile gidilmiştir. Ancak buradan da bir sonuç alamamıştır. Görüldüğü üzere, aday belirleme sürecinde zikzaklar yaparak yalpalamış, bir aşağı bir yukarı dolanmış, istikrarlı bir yol takip etmemiştir.
KİMSEYİ YOLDA BIRAKMADIK
Oysa bizler, en başından beri, ilçe başkanının parti içinde uygulamadığı istişareyi yapararak, kazanacağına inandığımız sadece bir aday adayı ile birlikte hareket etmiş, istikrarlı ve düz bir yol takip etmiş bulunuyoruz. Partimizin üç resmi aday adayı bulunmakta iken, bu aday adayları partimizin bütün prosedürlerini yerine getirmiş durumda iken ve bu adaylardan birisinin adayımız olmasını beklenirken, son anda yine ilçe başkanının ayak oyunları ile ilçemizin yetiştirdiği ve 1993-1995 yıllarında bakanlık yapmış olan sayın Şükrü Erdem İyi Parti’den Mustafakemalpaşa adayı oldu. Partimiz adına, hayırlı olsun demekten başka söyleyecek sözümüz bulunmamaktadır. İlçe başkanlığının, menfaatperestlerin ve sömürücü çevrelerin tasallutundan kurtulabilmesi için, kendi insan kaynaklarını koruması ve geliştirmesi gerekir. Hele, kurucularını, emektarlarını ve cefakarlarını, ayak oyunları ile tasfiye edip sonra da “ayrıştıran”, “hizipçi”, “gruplaştıran” olarak itham etmek sadece insafsızlık değil, ahlaksızlık olacaktır.”
KAYILAR HAREKETİNİN OLUŞUMU
“Kayılar, İyi Parti’de Türk milliyetçisi fikrine sahip ve bu gelenekten gelen kişilerin oluşturduğu bir harekettir. İyi Parti’nin çekirdeğini de Türk milliyetçileri oluşturmuştur. Partimizin amblemi de Kayı boyunun tamgasıyla benzerlik göstermektedir. İlçe başkanı, bu taşıyıcı gücü tasfiye etmesiyle, parti içinde mücadelemizi sürdürmek için böyle bir oluşuma gidilmiştir. İyi Parti’ye karşı olumsuz bir tutum içinde değiliz. İyi Parti’yi kurarken söz vermiştik. Kim hatalı ise hatasını söylemekle yükümlüyüz. Muhalefetimiz, hataya ve yanlışa karşıdır. Tabii ki, her söylediğimiz doğrudur iddiasında bulunmuyoruz, istişare yaparak doğruları bulmak düsturumuzdur.
İyi Parti’ye yakışmayan, iyilerin üslubuna uymayan davranışların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bizler, küçük politikalardan uzağız. Kimseyi de küçük politika oyunlarına alet etmeyiz. Kimseyle de şahsi dostluk ve düşmanlık kurmayız. Dostluğumuz da düşmanlığımız da, partimiz ve davamız içindir. Kendimize ve yakınlarımıza iş ve makam bulma ile ilgili bir beklentimiz asla olamaz.
YÖNETİM KURULUNDAKİ ARKADAŞLARIMIZIN İSTİFASI
Bazı yönetim kurulu üyeleri, hadlerini aşarak bizlere hakaret etmişlerdir. İlçe başkanı ise bu durumu göz yumarak desteklemiştir. Bu hakaretlerin gereği yapılana kadar, seçim çalışmalarında bulunmamız mümkün değildir. İlçe başkanı İhsan Keçeci’nin; “Bunlar utanmazlar, seçimde de gelip çalışırlar” demesini de kamuoyunun takdirlerine arz ediyoruz.
Bu vesileyle, yönetimde bulunan Ahmet ESEN, Muhammet KÖSA, Şafak ÜLGÜR, Tolga TERZİ ve Serkan KORKMAZ adlı arkadaşlarımız, yönetim kurulundaki bütün görevlerinden istifa etmişlerdir.
Kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.”

Basın Bildirisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir