Katledilen maden işçilerinin hesabını soracağız!

Yurtsever Cephe İşçi Birliği’nin basın açıklaması aynen şöyle;
“Bursa Mustafakemalpaşa İlçesi Bükköy Maden İşletmesi’nde grizu patlaması sonucu oluşan göçükte 19 işçi kardeşimizi kaybettik. Madenin sahibi olan patronun yanı sıra Özal’dan bu yana sermaye adına yürütmede bulunan bütün hükümetler, başta AKP hükümeti olmak üzere bu seri cinayetten sorumludur.
Stratejik bir ürün olan kömür madenlerinin özelleştirilmesi iş cinayetlerine zemin sağlayan temel unsurdur. Özelleştirilen madenlerde işçilerin sendikalı olmasına izin verilmemiş, taşeron şirketler devreye girmiş ve hükümetler, bilinçli olarak işçilerin sendikal haklarının gasp edilmesine göz yummuştur. Bu şekilde deneyimsiz, çok az ücretle, kayıt dışı olarak karşılığı ödenmeyen uzun mesai saatlerinde çalışmaları istenmiştir. Durum 250 yıl önceki İngiliz madenlerindeki vahşi emek rejiminden farklı değildir.
Kısa vadeli kar hırsıyla gözü dönen patronlar madenlerdeki her türlü iş güvenliği ilkesini yok saymışlardır. En son AKP hükümetinin iş yeri hekimliği ile ilgili getirdiği uygulamalar, işçi sağlığının son güvencesini de yok etmiştir. Devlet bu barbarlığı hiçbir şekilde denetleme niyetinde değildir.
Bükköy’de yaşananların diğer madenlerden ve nihayet Tuzla gibi cinayet makinelerinden farklı olmadığı anlaşılmaktadır. İşçiler örgütsüz ve kayıt dışıdır. Daha önce de kaza olduğu halde önlem alınmamıştır. Kuyuya inen ekiplerin madencilikte mutlak bir zorunluluk olan grizu ölçümü yapma olanakları bulunmamaktadır. Bir ön işaret olan sıcaklık artışına rağmen kuyular tahliye edilmemiştir. İşletmenin işyeri hekimi bulunmamaktadır. Bir kaza durumunda müdahale edecek ekipman ve kadro da ortalıkta yoktur.
Bu sadece bir basın açıklaması değil, bir suç duyurusudur. Bükköy patronu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Başbakan suçludur. Yurtsever Cephe İşçi Birliği sonuna kadar bu sürecin takipçisi olacaktır” denildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir