KANLI CUMA

Author Image
Hamza Oğuzer
26 Haziran 2015 – Cuma… Radikal İslâmcı terör örgütlerinin bir günlük eylemlerinin bilançosu:
1.
TUNUS: Bir sahil kenti olan Susa’da, iki turistik otelin arasındaki plaja otomatik silahlı iki militan tarafından düzenlenen saldırıda 39 kişi öldü, 36 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Ölenler; İngiltere, Almanya, İtalya, İrlanda ve Tunus vatandaşlarıydı. Bu olaydan sonra çok sayıda turist ülkeyi terk etti.
2.
KUVEYT:  Nüfusunun üçte birini Şiilerin oluşturduğu Kuveyt’te, Cuma Namazı sırasında düzenlenen intihar saldırısında en az 25 kişi hayatını kaybetti. İntihar bombacısının, Suudi Arabistan vatandaşı olduğu açıklandı. Bu olayı da IŞİD üstlendi. IŞİD militanları Şiileri ve Alevileri Müslüman olarak kabul etmiyor, onları “Kâfir” olarak görüyorlar.
3.
SOMALİ: El Kaide bağlantılı El Şebap militanlarının Somali’nin güneyinde konuşlanan Afrika Birliği askerlerine ait bir askeri üsse yaptıkları saldırı sonunda, 50 asker öldürüldü. Bazı askerlerinin kafaları kesilmişti.
4.
KOBANİ: IŞİD militanları tarafından, Kürtlerin kontrolündeki Kobani’ye bombalı araçlarla yapılan saldırıda 231 sivil öldürüldü, 267 kişi yaralandı. Bu saldırı, IŞİD’in bölgedeki ikinci en büyük katliamıydı. Bu son olay yüzünden, 120 bin kişi evlerini terk etti.
5.
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ:
Arnavutluk’ta seçimi izleyen Hürriyet’in köşe yazarı Verda Özer anlatıyor. “Başkent Tiran’dayız. Dünyanın, bir ırka ve üç farklı dine sahip tek ülkesi olan Arnavutluk’un Katolik Başbakanı Edi Rama, seçim konuşmasını yapmak üzere sahneye geldi. Konuşmasına yeni başlamıştı ki; yakındaki bir camiden, ezan sesi duyulmaya başlandı. Başbakan konuşmasını kesti, sahnenin bir köşesine çekilip, ezanın bitmesini bekledi. Ezan bitince, meydandakilerin coşkun alkışları arasında konuşmasını sürdürmek üzere tekrar kürsüye yöneldi.”

SONUÇ: Müslüman olmayan bir devlet adamı, İslâm’a böylesine saygı gösterirken, IŞİD, El Kaide, Boko Haram, El Nursa v.b. örgütlere mensup Radikal İslâmcıların, Müslümanlara yönelik katliamlarını nasıl yorumlayalım? Şii’nin Sünni’ye, Sünni’nin Şii’ye karşı 1400 yıldır devam edegelen bu düşmanlığını nasıl açıklayalım? Bugün Müslümanların kendileri  dışında bir düşman aramalarına gerek yok; çünkü düşman kendi içlerinde. Ne demişler: “Her ağacın kurdu, özünde olur.”
Cahiliye döneminde bile kutsal sayılan “Haram Aylarda” savaşlara ara verilir, silahlar susar, ölümler son bulurdu. Bugün Müslümanların, kutsal saydıkları üç ayların  en kutsalı olan Ramazan Ayı’nda bile silahlar susmuyor; Müslümanlar birbirini boğazlıyor ve kalkıp bir de bunu Allah adına yaptıklarını söylüyorlar. Ne diyelim: Allah ıslah etsin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir