Kadın eliyle yoğrulan kent!

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu;
Türkiye’nin seçilen ilk kadın büyükşehir belediye başkanı…
Ege’nin aydınlık yüzlü kadını…
Namıdiğer ‘Topuklu Efe…’
Geçen hafta Genel Başkanlığını Yılmaz Karaca’nın yaptığı, Genel Sekreterlik görevini Bursalı gazeteci İbrahim Erdoğan’ın yürüttüğü, ülkenin en büyük gazeteci örgütü Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Anadolu Buluşmaları kapsamında Aydın’daydık.
Bu kentin markalarından biri haline geldi Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu…
Ege’nin bu küçük kentini yöneten Başkan, başarıları ve gerçekleştirdiği hizmetlerle bu sağ muhafazakar kenti değiştirdi, dönüştürdü, özellikle kadınlar açısından yaşanabilir, dahası tercih edilebilir kıldı.
CHP’nin yüzde 20’lerdeki oyunu da yüzde 50’lere yaklaştırdı.
Adnan Menderes’in kenti olduğu için Aydın,önce Demokrat Parti, ardından Süleyman Demirel’in Adalet Partisi, 1980’li yıllarda ise Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’ne destek verdi.
İşte oradaki sağ zinciri Özlem Çerçioğlu kırdı.        Biraz da bu nedenle Çerçioğlu’nun ünü tüm Türkiye’ye yayıldı.
O kadar ki, Anadolu’nun dört bir yanından gelen gazeteciler Özlem Çerçioğlu ile fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı.
Hatta fotoğraf çektiren bir gazeteci, “Annem şimdi Samsun’dan aradı, size çok selamı var, sizi çok seviyor” dedi.
Başkan Çerçioğlu da Aydın’a gelen konukları çok güzel ağırladı.
28 Ekim akşamı gazetecilerin onuruna verdiği yemekte gecenin sonuna kadar da oturdu.
CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in de katıldığı o yemekte hiç komplekse kapılmadan, sahneye çıkıp vals yaptı, zeybek oynadı.
8 yıldır Başkan Çerçioğlu ile çalışan Bursalı araştırmacı Erdal Akaltun, Özlem Çerçioğlu’nun, gittiği bütün köylerde kadınlar tarafından büyük ilgiyle karşılandığını anlattı bana…
Akaltun, “Köylü kadınlar başkanla fotoğraf çektirmek için yarışıyorlar. Özlem Çerçioğlu köye gittiğinde kadınlar, erkeklerin oturduğu kahveyi işgalediyorlar. Toplantılarda erkekler arka tarafa geçiyor, kadınlar önde Özlem Hanım’ı dinliyorlar” dedi.
Aydın, yazdığım gibi efsane başbakan Adnan Menderes’in kenti…
Ziyaretimiz sırasında, Özlem Çerçioğlu ile birlikte, Menderes ailesinin çiftliğinin bulunduğu köyde kendisinin yaptırdığı Adnan Menderes müzesini gezdik.
Müzedeki fotoğraflarda, haksız bir şekilde asılan bir başbakan hüznü yansıyordu. Duvarlarda asılı fotoğraflar, bir ülkenin utancı olarak da tarihe geçti.
İlginçtir, Türkiye’nin ilk kadın muhtarı da yine Aydın Çine ilçesinden çıkmıştı. 1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklamıştı.
Kız kaçırma olaylarını önleyen ve erkekleri resmi nikah için ikna eden Gül Esen’le ilgili o tarihli Halkevi gazetesinde çıkan haberde  ‘Büyük inkılabın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun’ başlığıyla verilmiş, hatta Atatürk tarafından da özel olarak ödüllendirilmişti. 32 yaşında muhtar seçilen Gül Esin, yaklaşık 500 oy almıştı.
Aydınlılar Atatürk’ü de kendi hemşehrisi sayarlar.
Baba tarafının Söke’den Selanik’e gittiği bazı kitaplarda yazılıdır.
Geçen hafta boyunca gezdiğimiz Aydın’da her yerde çağdaş Türk kadını Özlem Çerçioğlu’nun imzası vardı. Bir kadının başkanlığı nedeniyle Atatürk’ün ruhu belki ülke için acı çekiyordur ama eminim Aydın’da şad olmuştur!
Mustafa Kemal Atatürk’ün kentine çok yakıştı Özlem Çerçioğlu çookkkk!
Bu yazının dip notu: Ruhu şad olmak, sevinmek, huzur bulmak anlamına geliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir