İslam’ın emrettiği kadın temsili bu mu?

Author Image
Yüksel Baysal
Adalet ve Kalkınma Partisi’ni iktidara taşıyan ve zirvede kalmasını sağlayan en önemli dayanaklardan biridir kadınlar…
Seçim dönemi kapı kapı dolaşan, evlerin içine kadar girip oy isteyen, toplumun yarısını ikna eden onlardır. Kadınlar Ak Parti’ye oy vererek bir anlamda geçmiş siyasal iktidarlarla hesaplaştılar. Yıllardır kendilerini yok sayan, ikinci sınıf insan muamelesi yapanlara, siyaset dersi verdiler.
******
Kadınların yüzde 70’inin örtülü olduğu bir ülkeden söz ediyoruz. Burada başörtüyü, türbanı tehlike olarak görmek halkın ezici çoğunluğunu yok saymak anlamına geliyordu. Liberal ve sol siyaset bunun bedelini sandıkta ağır ödedi, Siyasal İslamcılar da iktidar oldu.
******
Bu süreç içinde görüldü ki, örtünün serbest kalmasıyla ne devlet yıkıldı, ne de demokrasi ortadan kalktı! Tam tersine muhafazakar/dindar ailelerin evde çocuk yapmakla görevlendirdiği(!) örtülü kadınlar iş hayatına girdi; modern yaşama eklemlendi.
******
Kişisel olarak her daim özgürlüklerin yanında oldum. 28 Şubat döneminde de öyleydi, sonraki yıllarda da… Çifte standartlı demokratlardan hiç olmadım, olmaya da niyetim yok.
******
Ancak kadın sorunlarını ilişkin yıllardır altını çizdiğimiz bir gerçeği artık Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri de dile getirmeye başladı. Birkaç gün önce yayınladığım gizli tutanaklarda partinin etkili-yetkili ismi Ömer Çelik’in “Ak Parti kadın meselesini başörtüsü meselesine indirgedi” demesi bunun işaretiydi.
******
Ak Parti zirvesinin yaptığı toplantıda, bir başka gerçek daha ortaya çıktı. Kadınların bu partiyi destekleme oranı gittikçe düşüyor. Araştırmacı İbrahim Uslu kadınların yüzde 13’ün iktidar partisini desteklemekten vazgeçtiğini saptadı.
Bu çok önemli bir siyasal gelişme…
******
Aslında kadınların bu partiye omuz vermesi, eski deyimle eşyanın tabiatına aykırı bir durum… Çünkü İslam’ın katı kurallarının uygulandığı ülkelerde veya Siyasal İslam’ın hakim olduğu yerlerde kadının bırakın siyaseti, toplumsal yaşama katılma hakkı bile sınırlı değil mi?
İşte en önemli ve son örnek Suudi Arabistan…
******
Bilmem dikkatinizi çekti mi, 12 Aralık’ta Suudi Arabistan’da yapılacak yerel seçimlerde ilk kez kadın adaylar da olacak!
Ancak bu demokratikleşmenin bazı koşulları var! Kadınlar aday oldular ama kampanya yapmaları yasak… Eğer kampanya yapmak istiyorlarsa bir erkek temsilci atamak zorundalar. Fotoğraf bastırmaları yasak elbette, örtülü olsalar da… Seçim bürolarında kadın ve erkekler de yan yana gelemezler! 21. yüzyılda kadınların düşürüldüğü durumu görüyor musunuz? Bu tablo İslam’ın en kutsal mekanlarının bulunduğu ülkeye yakışıyor mu?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir