İslam ve bilim!

Author Image
Yüksel Baysal
“Şeyh, Alman Yapımı arabasından indi, Rus yapımı asansöre bindi, İtalyan yapımı kapıyı açarken, Kore üretimi kefiyyesini ve Tayvan yapımı cilbabını düzeltti. İsviçre yapımı saatine baktı, Bengladeşli hizmetçisi ve çocuklarının Endenozyalı mürebbiyesiyle Fin yapımı cep telefonuyla görüştü.
Sonra ağır adımlarla Hollanda yapımı mikrofona yöneldi ve Çin yapımı pahalı bir kalemi sallayarak ; ‘Sizi uyarıyorum, sakın ha kravat takmayın… Muhakkak ki kravat kafir batının bir sembolüdür’ dedi.”
Bir süre önce Bursa’nın en modern sağlık kuruluşlarından biri olan Ren-Tıp’ı gezerken, gözüm Simens marka cihaza ilişti. Döndüm gazeteci arkadaşım Ercan Akyıldız’a, “Adamlar her şeyde varlar, bu nasıl bir sömürü mekanizmasıdır, inanılmaz!” dedim. Sözlerimi duyan Ren-Tıp’ın yöneticisi Dr. Ömer Kurt, yarasını kaşımışım gibi, “Sormayın, adamlardan cihazı büyük paralar vererek alıyoruz. Bir arıza çıktığında 3 bin euro tamir parası istiyorlar. Ona yaptırmazsan ‘cihazın garantisini de yok sayarız’ diyorlar. Sağlık için bu kadar alet var, bir tekini bile biz üretmiyoruz. Hepsini dışarıdan alıyoruz” demez mi?
Laf tam oraya gelmişken, “Sayın doktorum biz boşuna mı solcu olduk? Emperyalizm ülkelerin kanını emiyor, sömürüyor. Biz bunlara tavır aldık diye taşlandık hep!” diye takıldım.
Doktor Kurt,”Emperyalizme hepimiz karşıyız” diyerek karşıladı attığım şutu… Yani topum ağlarla buluşmadı ama 6. Filoya karşı 68 kuşağı direnirken, İslamcıların solcu dövmekle övündüklerini buradan hatırlatmış olayım!
Birinci sahne, dincinin teknolojiyle imtihanıydı. İkinci sahne, sağlıkta somut örneğini gördük!
Ve üçüncü sahne!
Büyükşehir Belediyesi’nin Bilim Merkezi’nde Müslüman bilim adamları sergisi vardı! Günümüzde bilimden, sanattan, kültürden nasibini almayanlar, geçmişle övünerek, bir mesaj vermeye çalışıyorlar. Bazıları hikaye! Güneş sistemini ele alalım örneğin!
Ulu Cami’de sistemin aynısı bilmem kaç yüz yıl önce resmedilmiş! Gittim gördüm… Peki niye en son gezegeni yine bir “gavur” bilim adamı buluyor?
Tek yanlı bilgi sahibi olanlar ne yazık ki dünyaya dar bir pencereden bakıyorlar!
Bundan 4 bin yıl önce güneş sistemine ilişkin çok önemli şeyler söyledi Yunan filozofları… Onları açıp okumak lazım ama kim okuyacak, önyargı oluşturmak varken!
Bir de, Müslüman bilim adamların çoğu o dönemde zalim Müslüman yöneticiler tarafından zulüm görenler… İbn-i Sina başta olmak üzere…
İnanmayan tarihe baksın!
Bu arada bizimkilerin kompleksle “Müslüman büyük bilim adamı” dedikleri bazıları var ki, toplam düşüncesini almak yerine yazdıklarının birkaç sayfasını alıp, onun üzerinden değerlendirme yapıyorlar. Bir örnek vereyim…
Büyük matematikçi Kuşçulu Ali, hani şu Fatih’in hocası… Ki Büyükşehir Belediyesi’nin sergisinde onun zamazingosu da vardı. Diyor ki bir eserinde, “Med ve Cezir nasıl oluştu biliyor musunuz? Peygamberimiz asasını deryaya saldı med oldu, çekti cezir oldu!”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir