İskan almak artık daha kolay

*5940 sayılı kanunla yapılan düzenlemeye göre müteahhitten konut satın alan vatandaş, müteahhidin vergi ve sigorta prim borcu olsa dahi tek kuruş ödemeden yapı kullanma izin belgesi alabilecektir.
Bir apartman dairesi aldınız ancak iskanı (yapı kullanma izin belgesi) yok. İskan almak için ilgili belediyeye müracaat ettiniz fakat bu kez de karşınıza müteahhittin vergi ve SGK borçları çıktı. Ya bu borçların payınıza düşenini ödeyeceksiniz ya da yıllarca iskansız olarak oturacak ve buna bağlı olarak pek çok sorun yaşayacaksınız. Ancak merak etmeyin, sizin gibi yüz binlerce ev sahibi bulunuyor ve bu önemli sorun geçtiğimiz aylarda çözüldü.
        Dün gazetemize gelen İnşaat Mühendisleri Odası Mustafakemalpaşa Temsilciliği, vatandaşlara müjdeli bir açıklamada bulundu.
İnşaat Mühendisleri Odası Mustafakemalpaşa Temsilciliği Başkanı Fatih Şengül, Yönetim Kurulu Üyeleri Ceyhan Ceylan, Abdullah Turhan ve Mimarlar Odası Mustafakemalpaşa Temsilcisi Bülent Çakan, 17 Aralık 2009 tarihinde imar mevzuatında çok önemli bir kanun değişikliği yapıldığının ayrıntılarını anlattılar.
İnşaat Mühendisleri Odası Mustafakemalpaşa Temsilciliği Başkanı Fatih Şengül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “5940 sayılı kanunla yapılan düzenlemeye göre müteahhitten konut satın alan vatandaş, müteahhidin vergi ve sigorta prim borcu olsa dahi tek kuruş ödemeden yapı kullanma izin belgesi alabilecektir. Ancak bu düzenlemeden yüz binlerce ev sahibinin ve birçok belediyenin haberi yok. Haberi olan vatandaşlarsa, kimi belediyelere başvurduğunda hala kendilerinden ilişiksizlik belgesi (SGK’ye olan borcun ödendiğine dair belge) istendiği oluyor. Oysa bundan sonra inşaatın tamamlanma tarihi ister 17 Aralık 2009 öncesinde isterse sonrasında olsun belediyeler vatandaştan müteahhidin vergi ve SGK borcunu ödemesini istemeyecek.
Yapılan yeni düzenleme ile birlikte inşaat ve emlak piyasasında yaşanan önemli sorunlardan biri çözülmüş oldu. Zira önceki uygulamada müteahhidin vergi ve SGK borcundan haberi olmayan vatandaş, aldığı dairenin iskanı (yapı kullanma izin belgesi) için müracaat ettiğinde karşısına on binlerce TL’lik borçlar çıkabiliyordu. Müteahhit ise çoktan kayıplara karıştığından (kötü niyetli müteahhitler için söylüyoruz) vatandaş, ya borcu ödemek ya da yıllarca iskansız oturmak zorunda kalıyordu.
İskansız olduğu için elektrik, su, gaz aboneliklerini yaptıramayan ev sahibi, dairesini satmak istediğinde de bu borçlar bir dezavantaj olarak karşısına çıkıyordu. Bu sorunlar, yapılan yeni düzenleme ile aşıldı. Ancak çoğu belediyelerin bu durumdan habersiz olması vatandaşı yine zor durumda bırakabiliyor. Bizim Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin bu sorunu aştığını da vatandaşlarımıza bildirmek isterim.
Buna göre bu durumdaki yapı sahipleri, belediyelere başvurarak öncelikle fenni mesulleri ve idare elemanlarıyla beraber yapının tamamlandığını tespit ettirmeleri yeterli olacaktır.
Ayrıca bu durumdaki yapı sahiplerinin, ruhsat yenilemelerinde odamız üyelerince gerekli kolaylık gösterilecektir” dedi.
 
 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir