İŞİD yıkıyor, Nilüfer Belediyesi dikiyor!

Author Image
Yüksel Baysal
İŞİD yıkıyor, Nilüfer Belediyesi dikiyor!
Nasıl bir çağda yaşıyoruz?s İŞİD denilen vahşiler sürüsü, dünya mirasının en önemli kalıntılarından biri olan Suriye’deki Palmira Antik kentini yok ederken,
Nilüfer Belediyesi kente dolayısıyla insanlığa yeni yontular kazandırmaya çalışıyor.
******
Yeryüzünün en önemli zenginliği atalarımızdan kalan tarihsel yapılar değil mi? Geçmişin izlerini oradan takip etmiyor muyuz?
Gölyazı’nın , Cumalıkızık’ın, İznik’in, Bursa surlarının, Muradiye külliyesinin olmadığı bir Bursa düşünün! Geriye ne kalır?
Beton binalar, asfaltlanmış yollar, fabrikalar ve bir de çıplak doğa…
******
Peki gelecek yüzyıllardaki insanlara biz ne bırakacağız? Stadyum mu? Doğanbey TOKİ konutları gibi evler mi? Bursa Büyükşehir’in bilgisayar kasası gibi yan yana dizilmiş yeni binası mı? Yüz yıl sonra gelecek kuşaklar, “Atalarımız ne iğrenç binalar yapmışlar öyle” demeyecekler mi?
Biz şimdi Altıparmak’ın eski fotoğraflarına bakıp, “Laz müteahhitler burayı berbat etmişler” demiyor muyuz?
*****
Kapitalizmin çarkında ezip bitirdiğimiz kentlerimizi, tamamen betona teslim ederken, ”ucube” diyerek değersizleştirilmeye çalışılan önemli sanat dallarından ve bence kentlerin en güzel aksesuarlarından olan heykellerden de mahrum bırakarak iyice çirkinleştiriyoruz.
Türkiye’de birkaç kent var ki bu çarkın dişlilerinden bu anlamda kendilerini sıyırmaya çalışıyorlar.
Eskişehir, İzmir ve Bursa’nın çağdaş yüzü Nilüfer gibi… Geleceğe bırakacağımız en güzel kalıt, bir türlü sahip olamadığımız estetik mimarimiz değil kentlerin dört bir yanına yerleştirilmiş yontular olacak muhtemelen.
******
Nilüfer Belediyesi bugünlerde hem heykel sanatının gelişimi için önemli bir etkinlik düzenliyor hem de bu sayede Nilüfer’in bir çok yerini heykellerle donatıyor.
******
Önceki akşam beşincisi düzenlenen Kuzgun Acar Sempozyumunun kapanışı vardı.
Yontu meraklıları FSM’deki hastane arazisindeydi.
Sanatçıların alanda bizzat çalışarak ortaya çıkardıkları heykeller muhteşemdi!
Dünyanın bugünlerde giderek daha çok gereksinim duyduğu vicdan ana teması üzerinde şekillendi yontular… Nilüfer, Bursa’ya en azından heykelde de olsa ”vicdan” anımsattı!
******
O yontular artık Nilüfer’in mirası… Sayısı da 48’e ulaşmış durumda… Böyle devam ederse, bir süre sonra, Nilüfer’in her köşesinde uluslar arası çapta ismi olan bir heykel sanatçısının yontusu bulunacak.
HEYKEL ZENGİNİ KENTLER
Makedonya’nın başkenti, Üsküp’e ne zaman gitsem, kentin dört bir yanına yerleştirilmiş heykelleri seyrederim uzun uzun… Bizim heykel fukarası kentleri düşünür, üzülürüm! Belediye başkanlarımız bin kez giderler Üsküp’e ama kenti ikiye bölen Vardar Nehrinin iki yakasındaki heykelleri fark etmezler!
Çünkü bir kısmının kafası İŞİD’in “put ile yontuyu ayırmayan” kafasından pek de farklı değildir.
İyi ki Nilüfer Belediyesi ve orayı çağdaş anlayışla yöneten Başkan Mustafa Bozbey var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir