-İnsanlık Ölmemeli-

Geçtiğimiz hafta ilimizde meydana gelen bir hırsızlık olayı üzerine, yazar bu ne biçim çürümüşlük, bu ne biçim terbiyesizlik diye yorum getirmişti. Bursa ilimizde namaz kılınan bir camiinin doğal gaz kombisini çalarak kaçan iki delikanlı, çok kısa bir süre de yakalanınca, bu olay yukarıda yazdığım cümle ile ifadelendirilmişti.
Bu hırsızlık olayından etkilenerek sizlere daha önceden okuduğum bir yazıyı yazmaya karar verdim.
Yıllar önce okuduğum ve hapishaneyi konu alan bir kitapta anlatılanlar, Köroğlu’nun dediği gibi, delikli demir icat edildi, mertlik bozuldu örneği, o yıllarda çoğu mahkum hırsızlıktan veya yan kesilicilikten yattığı halde, hiç kimse doğrusunu söyleyemez, hırsızlığı veya yan kesiciliğin unutulacak bir suç olduğunu kabul ederek, kendini hoş görülebilir suçun faili olarak göstermek istermiş.
Hapishanede göğsünü gererek söylenecek üç şerefli suç varmış. Bunlar adam yaralamak, polise hakaret etmek ve kız kaçırmakmış. Onların anlayışına göre bu suçları işlemek, erkeklik ve mertlik sayılırmış. Bunların dışında kalan suçlara pis suç denirmiş. Bu yüzden hapishaneye gelen ziyaretçiler ki bunlar genellikle, Hukuk Fakültesi öğrencileri olurmuş. Hemen hemen bu üç suçun dışında ceza almış suçluya pek seyrek rastlanırmış.
Yukarıda yazdığım gibi devir değişti. Şimdilerde artık erkeklik merkeklik hak getire, gün geçmiyor ki ülkemizin bir çok il ve ilçesinde, genç kadın ve kızlarımıza yapılan gasp olayları aldı başını gidiyor. Ayrıca öğrencilere yapılanlar azımsanmayacak boyutlar da kolay yoldan para kazanmak en fazla tercih edilen basit yol. Genç kız ve hanımlara ve bir de küçük öğrencilere yapılan bu “Pis Suçlar” günümüzde moda haline geldi.
Hani bir zamanlar utanılan bir suçtu. Bir başkasına ait mal veya parayı, onun elinden zorla alacaksın ve bununla geçimini sağlayacaksın. İşin en acı tarafı ise bu işi yapanların acımasız ve gaddar olmaları, daha korkuncu ise, genç kız veya hanımların kollarında asılı bulunan çantayı kapmak için mücadele ederken, kurbanın yerler de sürüklenmesi, bağırıp çağırması bile onları bu işten men edemiyor. Acımasızlığın bu kadarına da pes doğrusu. Şimdi benim merak ettiğim hususise bir zamanlar “Pis Suçlar” olarak nitelenen bu suçu işleyen kişiler hapishaneye girdiklerinde, diğer suçlulara ne diyorlar acaba? Hani hırsızlık ve yankesicilik utanılacak bir suçtu. Bu işi yapan kişilerin uzun yılların birikimi ve alışkanlıkları kesinlikle değişmeyecektir.
Hapishaneler de kurallar öyle kolay, kolay değişmeyeceğine göre, pis suçları işleyenler, diğer suçluların yanında nasıl hareket ediyorlardı. Sevimsiz suçlar olan hırsızlık veya yankesicilik, hapishane dışında da hoş görülecek suçlar olmasa gerek. Dileğimiz bu pis suçların biran önce ıslah olmalarıdır. Temennimiz bu suçları işleyenlere en ağır cezaların verilmesidir.
Herkese tasasız güzel günler temenni ederim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir