İLÇEMİZİN CEFAKÂR BELEDİYECİLERİ

Değerli Okuyucularım, Sizlere bu hafta çok özel bir yazı hazırladım. Bildiğiniz gibi Tarih biz insanlara en büyük ışıktır. Olaylar tarihin akışı içersinde yaşanır. Tarihçiler ise bizlere yıllar önce yaşanmış olayları öğrenmemizi sağlarlar. Şu anda İlçemiz de hizmet vermekte olan Belediyemizin 3. Binasıdır. İlk Belediye binamız, Kaymakam Haydar Bey tarafından 1890 yılında yaptırılan ve 1956 yılına kadar hizmet veren çok güzel bir binadır. İkinci Belediye binamız ise 1957 yılında hizmete giren eski garaj önünde ve Bursa caddesinde yaklaşık olarak 5-5 yıl İlçemize hizmet veren güzel ikinci bir binadır.
Değerli Okuyucularım, Sizlere bu hafta çok özel bir yazı hazırladım. Bildiğiniz gibi Tarih biz insanlara en büyük ışıktır. Olaylar tarihin akışı içersinde yaşanır. Tarihçiler ise bizlere yıllar önce yaşanmış olayları öğrenmemizi sağlarlar. Şu anda İlçemiz de hizmet vermekte olan Belediyemizin 3. Binasıdır. İlk Belediye binamız, Kaymakam Haydar Bey tarafından 1890 yılında yaptırılan ve 1956 yılına kadar hizmet veren çok güzel bir binadır. İkinci Belediye binamız ise 1957 yılında hizmete giren eski garaj önünde ve Bursa caddesinde yaklaşık olarak 5-5 yıl İlçemize hizmet veren güzel ikinci bir binadır. Bu bina ilk hizmete açıldığında çok değişik bir konumdadır. Alt kısmında çok fazla işyeri yoktur. Ancak en önemli işyeri, Ahmet Çokan tarafından işletilen, Belediye binasının sağ tarafında bulunan sabahçı kahvehanesidir. Zamanla gelir getirmesi düşüncesiyle birçok tadilat yapılmıştır. İkinci Belediye binamız, Ana giriş kapısından sonra, sekiz on basamak çıkılınca sağ ve sol taraftan çıkılan iki merdiven ile salona girilmektedir.
Sağ taraftaki merdivenden çıktığınızda ilk oda Varidat (Gelir İşleri onun yanında Muhasebe, daha sonra Zabıta ve Hizmetlilerin odası, onun bitişiğinde ise Zabıta Amirinin odası bulunmaktadır. Zabıta Amirinin odasının bitişiğinde çok geniş Nikâh salonu aynı zaman da Meclis Odası bulunmaktadır Caddeye bakan ilk oda Başkanın, bitişiğinde ise Kalem (Başkâtiplik) daha sonra ise Balkon, hemen yanında Fen İşleri memurlar odası bitişiğinde ise Fen İşleri Müdürü odası, daha sonra ise Belediye Tabipliği, içerden geçmeli iki oda, yanında ise Ses yayın odası bulunmaktadır.
Sol taraftaki merdivenden çıkıldığında, geniş bir salon, burası hem Elektrik hem de su işleri salonudur. Burada da küçük bir oda ara duvar kaldırılarak salona dâhil edilmiştir. Belediye binasının tam ortasında garaja bakan, girinti şeklindeki yer ise hem lavabo hem tuvaletlerdir. İkinci bina da ilk defa Ses yayın cihazı kurulmuş ve her türlü ilan (duyuru) bu şekilde elektronik ortamda yapılmıştır. Benim bildiğim ilk tellal İbrahim Efendi, onun kalfası ise Sefahattin Gömeçtir. Ancak Selahattin Gömeç’in sesi kesinlikle mikrofonik olmayıp, kelimeleri tam anlaşılmayacak şekilde okuduğundan, Belediye Başkanı Ahmet Saygın tarafından beğenilmemektedir. Biz genç memurlar, Selahattin Gömeç’in bulunmayışı ve rızası ile ilanları (duyuruları) yapardık. Bilhassa ben, Belediye Başkanı Ahmet Saygın tarafından özel görevlendirilirdim.
1959 Yılı Mart ayında, Bursa Milletvekili ve Çalışma Bakanı Haluk Şaman’ın İlçemizi ziyaret edeceği anonsunu, özel olarak ben yapmış ve Belediye Başkanı Ahmet Saygın, bu anonsu Balkondan dinlemiştir. Değerli okurlarım, 1957 yılından itibaren yaklaşık olarak 55 Yıl hizmet veren, ikinci Belediye Binamızda görev yapan memurlardan bir kısmı l.ci binadan, ikinci binaya intikal edenlerdir. Diğerleri ise ikinci bina da ilk defa görev alanlardır. Rafet Ayvalıoğlu, Muslihittin Saygı, Mehmet Çeki, Vahit Paspal, Nuri Tayfur, Rafet Örengül, Hafız Yusuf Paksoy, Sabri Efendi, Fikri Karaibik, Ali Dağlı, Hüseyin Eryürekli, Yahya Varkan, Nuri Burmalı, Ali Yörü, Hasara Süren, Süleyman Özgünay, Faik Özengül, Mustafa Uzgur, Mevlüt Pulatlı, Şerif Gürses. Belediye Başkanları: Ahmet Saygın, Mahmut Çolakoğlu, Sabri Tüler, İsmail Sezer, Yaşar Yenipazar, Sadettin Sarcan, İsmail Gürtunca, İsmail Özkan, Güzin Hanım, Perihan Oksal, Hasan Efendi, Nihat Güvenç, Fuat Hanyaloğlu, Hüseyin Küçüktüzün, Naci Marangoz, Lütfü Kurum, Rahmi Doğru, Basri Özbatmaz, H. İbrahim Fidan, Dr. Muzaffer Aşkın, A.Selahattin Sökmen, Enbiya Üner, Kazım Bozkurt, Sabri Birgül, Şakir Sayan, Vedat Bilmiş, Kenan Aldemir, Basri Özbatmaz, Coşkun Gürtunca, Hulki Kantarcıoğlu, Tevfik Duman, İlhan Dik, Mustafa Yurdasiper, Mehmet Girgin, Mehmet İnkaya, Mustafa Uyrum, Rahmi Erçetin, Mustafa Efendi, Süleyman Palaz, Muammer Usta, Haydar Usta, Mehmet Kolay, oğlu Mehmet Kolay, Recep Acar, Mehmet Efendi, Ahmet Efendi, Ali Rıza Adıgüzel, Mustafa Gülyağcı, Kaya Ali Efendi, Selahattin Manav, Hüseyin Erbatur, İsmail Malseven, Selahattin Gömeç, Mehmet Doğan, Remzi Atay, Osman Duman, Murat Bülte, Turan Tükel, Fevzi Kesendere, Abdullah Demirkes, Mustafa Efendi, İsmail Efendi. Bu güzel insanların hepsi de ne yazık ki vefat etmişler. Kubbe de hoş sedalar bırakmışlardır. Halen sağ olup ta, yaşamlarına devam eden Belediye çalışanlarına sağlıklı uzun ömürler dilerim. Yazamadığım aklıma gelmeyenler kaldıysa geride kalanlarından özür diler, saygılar sunarım. Yıllar önce, Belediye da görev alan İlçeli gençlerin, ilk rahleyi tedrisata başladıkları yerdir Belediye, daha sonra birçokları, diğer devlet kuruluşlarına naklen geçmişlerdir. Unutmamamız gereken husus, İnsanları yaşarken de vefat ettiklerinde de, her zaman saygı ve sevgi ile anmak, vefa duygusu ve insanlık görevidir. Herkese tasasız, güzel günler diler, sevgilerimi sunarım.
NOT: Yukarıda yazılı notlar, 1950-1980 yıllarını kapsamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir