İlçe Tarım Müdürlüğü’nden açıklama

Mustafakemalpaşa Tarım İlçe Müdürlüğü kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada; “Mustafakemalpaşa’da Yumurcaklı, Taşköprü, Ocaklı, Ovaazatlı,
Yamanlı, Tepecik, Muradiye Sarnıç ve merkez mahallelerde büyükbaş hayvan ve köpeklerde kuduz hastalığı görüldüğünden dolayı 18 Ocak 2012 tarih ve 28177 sayılı resmi gazetede yayınlanan kuduz hastalığından korunma ve kuduz hastalığı ile mücadele yönetmeliğine göre bu mahallelerimiz ve etrafındaki yerleşim yerlerinde 10 km yarıçap içinde (Kuş uçumu) karantina tedbirleri uygulanacağı bildirilmektedir. İlgili yönetmeliğe göre yeni bir vaka görülmemek şartıyla karantina süresi 6 aydır. Hastalık odakları ve etrafındaki yaklaşık yirmi bin(20.000) büyükbaş hayvan ve üç bin sekiz yüz(3.800) kedi, köpek aşılanmıştır. Hastalık yaban hayatı kaynaklıdır.
Yönetmelik geregi ilçe merkezinde bulunan hayvan pazarı yayılmayı önlemek için kapatılmıştır. Ancak yaklaşan kurban bayramı nedeni ile alım ve satım yapacak vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve kurban ihtiyaçlarını karşılamaları için karantina dışında kalan en yakın ve en uygun olan Devecikonagı mahallesi okul civarı, orman deposunun bulunduğu alan geçici kurban satış yeri olarak kurban komisyonu tarafından belirlenmiştir.
Kuduz hastaligi şu ana kadar ilçemizde insan sağlığını ve hayatını etkilememiş ve etkilememektedir. Alınan bütün tedbirler insan sağlığını korumak ve bulaşmaları engellemek içindir. Vatandaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyrulur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir