İl Sağlık Müdürlüğü karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı uyardı

Mustafakemalpaşa’da geçtiğimiz gün sabah saatlerinden bu yana etkili olmaya başlayan şiddetli lodos nedeniyle Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, halk arasında sessiz katil olarak adlandırılan Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı halkı uyardı.
Karbonmonoksitin fark edilmesi zor olan bir gaz olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, renginin ve kokusunun bulunmadığını belirtti.
Bu özelliklerinden ötürü halk arasında ‘Sessiz Katil’ olarak bilindiği bilgisini veren Dr. Akan, “Karbonmonoksit zehirlenmeleri, her yıl onlarca insanın ölümüne, kalıcı hasarlara ve sakatlıklara neden olmaktadır.
Gazın yüksek düzeyde alınması birkaç dakika içinde ölüme neden olmaktadır. İnsanlar zehirlendiğinin farkına bile varmadan bir daha uyanamayacakları bir uykuya dalmaktadırlar” dedi.
Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Akan, “Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır, böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler.
Ayrıca vatandaşlarımız sobayı aşırı doldurmamalıdır.
Çünkü aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.
Sobalı odada kesinlikle yatılmamalıdır. Ancak zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunarak sobalı odada yatılabilir.
Vatandaşlarımız soba kurarken fazla dirsek kullanımından kaçınmalıdır.
Zorunlu olmadıkça dirsek kullanmamaları gerekir” şeklinde konuştu.
“HEMEN 112 ACİL’İ ARAYIN”
Karbonmonoksit zehirlenmesinin çeşitli belirtileri olduğunu vurgulayan Dr. Akan “Genel olarak oksijen yetersizliği nedeniyle deride kırmızılaşma, kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, rehavet çökmesi, göğüs ağrısı, bilinç kaybı görülmesi şeklindedir.
Ailenizde benzer belirtiler olduğu takdirde acilen sağlık kuruluşlarından yardım isteyiniz” ifadelerini kullandı.

Haber merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir