Hocalı katliamı Mustafakemalpaşa’da anıldı

Türk Eğitim Sen Bursa 1 Nolu Şube ve Mustafakemalpaşa İlçe Temsilciliği’nin birlikte düzenlediği Anma Etkinliği 28 Şubat Cumartesi günü saat 13.30’da Etibank Çay Bahçesinden başladı. Çoğunluğu ilçe halkı ve Türk Eğitim Sendikasına ve diğer sendikalara mensup öğretmen ve ailelerinden oluşan yaklaşık 1000 kişilik grup Etibank’tan Heykel meydanına kadar sloganlar ve Hocalı için yazılan türküler eşliğinde yürüdü. Yürüyüşe çeşitli sivil toplum örgütleri, Türkiye Kamu Sen’e bağlı çeşitli sendikaların il ve ilçe yöneticileri, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, MHP İlçe Başkanı Levent Burmalı ve MHP Milletvekili Aday Adayı Selçuk Türkoğlu da eşlik etti.
Heykel Meydanında yapılan programda önce 25-26 Şubat 1992 tarihlerinde Azerbaycan’ın Hocalı ilçesinde Ermeniler tarafından hunharca katledilen 613 sivil için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Azerbaycan Milli marşı ve İstiklal Marşımız okundu.
1’den devam
Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Kazım Sarnık yaptığı konuşmada anma programının Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan Mustafakemalpaşa’da yapmak ve buradan dünyaya seslenmek istediklerini söyledi.
Sarnık, “Dünyanın gözünü kapadığı bir zamanda Ermenilerin sözde soykırıma uğradığını iddia ettiği bir dönemde biz, Asıl Türkler soykırıma uğramıştır bunu ispat için 100 yıl öncesine gitmeye de gerek yoktur, 23 yıl öncesine bakılırsa Ermenilerin yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden resmi rakamlara göre 613  – gayrı resmi rakamlarla binleri bulan – Azeri Türkü’nü nasıl katlettiğini dünyaya haykırmak istedik.
Bizler iki devlet bir millet olduğumuz için Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu acısını o günden bu yana hiç unutmadık. Biliyoruz ki, unutmak ihanettir” dedi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir