Girgin Şoförler gününü kutladı

Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Vahit Girgin Şoförler Günü münasebeti ile tüm şoförlerin gününü kutladı.
Konu ile ilgili basın ve kamuoyuna bir açıklama yapan Girgin şu sözlere yer verdi; “30 Kasım Dünya Şoförler günü tüm şoförlerimize kutlu olsun.
Her mesleğin günümüz dünya kamuoyunda yılın belli günü meslek günü olarak kutlanmaktadır. Biz şoförlerinde 30 Kasım olarak meslek günümüz uygun görülmüş. Şoförlük mesleği oldukça çileli , zorlu, riskli ancak bir o kadar da güzel mutluluk ve huzur verici bir meslektir.
Kilometrelerce yolda günün 24 saatinin herhangi bir dilimi içinde evinden ve ailesinden de çok uzaklarda aracında tonlarca yük veya birçok insanın canı emanet edilmiş, mevsimine göre yolların zorlu şartları hiç hata yapmadan, küçük hatanın bedelini mal ve can olarak çok ağır olabildiği bir meslek. Ancak ülke ekonomisine kattığı katma değer, üreticiden tüketiciye zincirin bir halkası, aracında taşıdığı insan canı, canları itibariyle o sorumluluk altında vermiş olduğu emek ve hizmetin çok ayrı mutluluk veren bir yanı da vardır.
Şoför kelimesinin açılımı; kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, uzun veya kısa mesafeli yolculuklarda, motorlu yolcu taşıma araçlarını trafik kurallarına uygun olarak, güvenli bir şekilde kullanma ve yolcuların gidecekleri yerlere en iyi şartlarda ulaştırma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.
Şoför Görev Ve İşlevleri olarak; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, sağlık, güvenlik ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak, aşağıdaki görev ve işlemleri yerine getirir.
İş Organizasyonu Yapmak
Aracın Bakımını Yapmak
Aracı Yola Hazırlamak
Güvenli Ulaşımı Sağlamak
Hizmet Vermek
Mesleki Gelişime İlişkin Faaliyetleri Takip edip Yürütmek
Şoför İçin Gerekli Araç, Gereç Ve Ekipmanları hazırlayıp yanında bulundurmak
Şoförlük Genel Bilgi Ve Becerilerine sahip olmak.
Şoför Tutum Ve Davranışları ile başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplum içerisinde örnek davranmak zorundadır.
Bu duygu, düşünce ve tespitlerimle tüm şoför meslektaşlarımın günün kutlar kazasız belasız yolculuklar, bol kazançlar dilerim.”

Haber: Mahmut Balıoğlu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir