Geride kalan kara bir yıl!

31 Aralık 2016 günü MHP’nin resmi yayın organı Orta Doğu gazetesinin manşetindeki başlık dikkat çekiciydi:
“Kara Yıl 2016’ya Veda…”
Bir alt başlıkta, “İkinci Dünya Savaşı sonraki en kötü yılı geride bıraktık” deniliyordu.
Peki bu sözler kime söyleniyordu? CHP veya başka bir partiye mi? Hayır, siyasal iktidara…
Tarih 12 Ocak 2016…
Daha yılın başında Suriyeli bir katil, turist kafilesinin arasına daldı ve 13 kişinin ölümüne yol açtı.
Tarih 17 Şubat 2016…
Genelkurmay’ın önünde bombalı araç patlamasında 29 kişi şehit oldu, 60’dan fazla kişi yaralandı.
Tarih 14 Mart 2016…
Katillerin bu kez BMW marka bir araçla gerçekleştirdiği saldırıda 37 yurttaş şehit oldu, 125 kişi yaralandı.
28 Haziran tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırıda 44 yurttaş şehit oldu, 237 kişi yaralandı.
15 Temmuz’da ise yıllarca iktidar yanlısı gözüküp devletin anahtarlarını teslim alan FETÖ, darbe kalkışması yaptı, 249 şehit verildi.
Onlarca insanın ölümü, binlerce insanın yaralanmasıyla sonuçlanan alçak bir kalkışma oldu.
Tarih 20 Ağustos 2016…
Gaziantep’te bir düğüne yapılan saldırıda 54 yurttaş can verdi, 90 masum vatandaş da yaralandı.
Bundan birkaç gün sonra 26 Ağustos’ta katiller şebekesi Şırnak Cizre’de polis karakoluna saldırdı, 11 polis şehit oldu, 78 kişi yaralandı. 2016 yılı ekim ayı da kanlı geçti. 9 Ekim’de bu kez askerleri hedef aldı katiller. Durak Jandarma Karakolu’na yapılan saldırıda 10’u asker, 15 şehit verdik. Çok sayıda asker ve sivil vatandaş da yaralandı. 24 Kasım 2016’da Anada Valiliği otoparkında patlamada 33 vatandaşımız katledildi.
9 Aralık 2016…
Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında yapılan kalleş, kahpe saldırıda 36’sı polis, 44 vatandaşımız şehit edildi. Aynı katliamda yüzlerce insan da yaralandı. Tam “yıl bitiyor” derken 17 Aralık sabah saatlerinde Kayseri’den kara haber geldi. Bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda 14 asker şehit oldu, onlarca asker yaralandı. 2016 yılında bu benzer daha pek çok felaket haberi var; ben bir kısmına yer verebildim.
Örneğin, Rus uçağının düşürülmesinin ülkeye siyasi ve ekonomik büyük maliyeti oldu. Dış ilişkilerde kavgacı, hırçın ve başka ülkelerin iç işlerine karışma izlenimi veren açıklamalar, ülkenin algısını değiştirdi. Dünyadaki prestijimiz yerle-bir oldu. Ekonomik olarak da çok zor bir yıl geçirdik. Evet, büyük kriz çıkmadı ama doların fırlaması ekonomin bütün dengelerini alt üst etti. Ekonominin küçülmesi geleceği ilişkin kaygıları arttırdı.
Ve en önemlisi, darbe kalkışması sonrasında ortaya çıkan olumsuz tablo…
Binlerce insan gözaltına alındı. On binlerce memur, öğretmen, kamu görevlisi mesleklerinden ihraç edildi. Suçlu-suçsuz pek çok yurttaş cezaevi ile tanıştı. Düşünce, ifade ve basın özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalar dünyanın tepkisini çekiyor.
Olağanüstü Hal devam ediyor.
2016 yılını demokratik standartlar açısından da olumsuz notla kapatıyoruz. Peki, 2016 yılı fotoğrafının kim iyi olduğunu söyleyebilir? Bu tabloyu ülkeye yaşatanların başarısından söz edilebilir mi? Umarım 2017 yılı bu başarısız tabloyu silip atacağımız bir yıl olur!
2016 YILINA KİTAPLAR ARASINDA VEDA ETTİK!
Çağdaş ve gülümseyen bir Nilüfer yapmak için yoğun çaba harcayanBelediye Başkanı Mustafa Bozbey ve ekibi, ilçelerini bir kütüphaneler kenti yaptı bile…
Misi’de, Üçevler’de, Özlüce’de, Ataevler’de, Demirci’de kütüphaneler açtı Nilüfer Belediyesi…
Özlüce’de Türkiye’nin tek şiir kütüphanesi var. Dilber Koç’un sorumluluğunda yürüyen Misi’de, çocuk kütüphanesi faaliyet gösteriyor.
Nalan Karagöz’ün yönettiği Demirci’de Halk Kütüphanesi, bir kültür okulu işlevini de görüyor. Nebiye Çavuş’un sorumlu olduğu Akkılıç Kütüphanesi, zaten tüm Bursa’ya çok özel bir hizmeti veriyor. Nilüfer Belediyesi’nin, bu birimlerinde 50’ye yakın insan çalışıyor. Bursa halkına bilgi ve kültür taşımak için yoğun çaba gösteriyor bu insanlar…
2016 yılına, Kütüphane Müdürü Şafak Pala’nın çağrısı üzerine, kütüphanecilerle veda ettik. Nazan Akdoğan’ın sorumlu olduğu Üçevler Kütüphanesi’nde düzenlenen törene Kültür Müdürü Güney Özkılınç’la birlikte davet edilen isimlerden biriydim. Çalışanların mutluluğunu bir kez daha gözlemleme olanağı buldum orada…
Nilüfer Belediyesi son yıllarda, kültüre, sanata, edebiyata, müziğe, kitaba büyük yatırım yaptı. Umarım bunun meyvelerini önümüzdeki yıllarda toplarız. Darısı diğer belediyelerin başına diyerek, kitap dolu yeni bir yıl diliyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir