Geçtiğimiz haftalarda 02 Haziran 2006


Geçtiğimiz haftalarda, bizim gazetede bir haber beni son derece etkiledi, Bir müddet haberin etkisi altında kaldım.
Kendi öğrenciliğim geldi aklıma. Yıllar önce ben ve arkadaşlarım da aynı heyecanı duyar, fakat şimdiki kadar gelişmiş olmadığımız için zaman, zemin ve nakit darlığından böyle bir konuyu değerlendiremezdik.
Haberde 30.03.2006 – 14.04. 2006 tarihleri arasında Mustafakemalpaşa Lisesine “SOCRATES/COMENEİUS” Dil projesi kapsamında misafir olan Litvanya’lı Öğretmen ve Öğrencilerin ziyaretine karşılık olarak, bizim Lise öğrencilerimizde, başlarında İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadi Kurtulan, Okul Müdür ve Öğretmenleri ile birlikte 27.05.2006-09.06.2006 tarihleri arasında, iadeyi ziyaret için Litvanya’ya gidecekleri belirtilmişti.
Bu arada Litvanya’ya gidecek öğrencilerin ad ve soyadları da yazılmış olduğundan, onları tek tek incelemeye başladım. Kesin olan bir husus ise bu öğrenciler sınıflarının en başarılı öğrencileri olsa gerekti.
Birden bir öğrencinin adını ve soyadını okuyunca, onu tanıdığımı hatırladım. Zaten yıllar geçse de o cin gibi görünümlü ve akıllı ve bilgili olduğu her halinden belli olan bu öğrenciyi unutmam mümkün değildi.
İşin bir diğer yönü ise Dedesi ile karşılaştığım zaman, onun ne kadar başarılı olduğunu ve okuyup büyük bir adam olacağını ballandırarak anlatırdı.
Yaklaşık 5-6 yıl önce yani 2000-2001 öğretim yılı başlarında tanımıştım Şavettîn Çelebi’yi. Çeltikçi ilkokulu bitirmişler Şenol Çakır ile birlikte ve bizim mahalledeki Yunus Emre İlköğretim okulunda okumak istiyorlardı.
O yıllarda Okul Müdürlüğü bana bir iki kontenjan tanıyordu. Dolayısıyla Şavettîn Çelebi ile Şenol Çakır’ın bizim Yunus Emre İlköğretim okuluna kayıt olmalarına yardımcı olmuştum.
Bütün samimiyetimle ifade etmeliyim ki son derece de isabet kaydetmişim.
Gerçi Şenol Çakır kısa bir süre sonra okuldan ayrılmış fakat Şavettîn Çelebi her yıl takdirname ile sınıflarım geçmişti.
Bizim gazetede ismi yazılı bulunan öğrenci işte benim yardımcı olduğum küçük öğrenciydi. Acaba o yıl ben kendisinin bizim okula kayıt olmasına fırsat vermemiş olsaydım.
Bu çocuk gideceği başka okulda bu derece başarılı olabilecekmiydi.
Çünkü 2000-2001 öğretim yılında kendini bizim okulda okumaya o kadar şartlandırmış! ki belki de başka okulda okumayacaktı.
Mutlak surette Yunus Emre İlköğretim okulunda okumak istediğini kendisine kolaylık sağlamamı istiyordu.
Böyle başarılı bir öğrencinin bizim mahalledeki okulda okumasını bende istiyordum. Şavettîn Çelebi’yi daha ilk gördüğümde çok başarılı bir öğrenci olacağı belliydi.
Ailesi de varlıklı bir aile olduğundan maddi açıdan sıkıntı çekmeden rahatlıkla okuyabilirdi. Vatanımız için hayırlı ve başarılı bir büyük adama olabilirdi.
Litvanya’ya gidecek öğrenciler arasında gördüğüm bu küçük adam lisede kesinlikle başarılı bir öğrenciydi ki onu yurtdışırsa götürüyorlardı.
Bende böyle bir öğrencinin vatana hizmet edebilmesine vesile olduğum için ne kadar övünsem yeriydi.
Küçük öğrenci Şavettîn Çelebi sana bundan sonra ki hayatında büyük başarılar dilerim. İnşallah Vali veya Kaymakam olursun sende bu cevher var.
Herkese tasasız güzel günler temenni eder, Saygı ve Sevgilerimi sunarım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir