Gaziler Günü kutlandı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 yılında ‘Mareşallik’ rütbesi ve ‘Gazilik’ unvanının verildiği gün olan ’19 Eylül Gaziler Günü’, Mustafakemalpaşa’da düzenlenen törenle kutlandı.
19 Eylül Gaziler Günü için Heykel Meydanı’ndaki törene; Mustafakemalpaşa Kaymakam Mustafa Masatlı, Cumhuriyet Savcısı Sefa Anıl Karadeniz, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürü Ümit Güner, Mustafakemalpaşa Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Er, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Kıdemli Yüzbaşı Mehmet Böberci, Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Gaziler Derneği Başkanı Erdinç Hazar, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte gaziler, gazi ve şehit yakınları öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Garnizon Komutanı ve Askerlik Şube Başkanı Personel Kıdemli Yüzbaşı Mehmet Böberci, Türk Milleti’nin destansı tarihini yazan gazilerin, şehitlerin can yoldaşı ve Türklüğün simgesi olduğunu söyledi.
“GAZİLERİN FEDAKÂRLIĞI ASLA UNUTULMAZ” diyerek sözlerini sürdüren Yüzbaşı
Böberci konuşmasında; “Medeniyetimizin en mümtaz vasıflarından olan gaza inancı ile Sultan Alpaslan 1071 de Anadolu topraklarını bize vatan yapmıştır. Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşında Türk Milletinin ve vatanının ilelebet var olacağını dünyaya açıkça ilan etmiştir.
Tarih boyunca sayısız savaşlar sayısız mücadeleler yaşayan bu coğrafyanın sahipleri olarak bizler hürriyeti ve geleceği için her daim uyanık olmaya mecbur olan bir milletin evlatlarıyız. Aziz Gazilerimiz sizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Şehit ve Gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında Şehit ve Gazi olmak kadar güzel bir unvan olamaz. Şehit Nurlanmış, Gazi onurlanmış Askerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Hayatta olan gazilerimize aileleri ile birlikte sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temenni ediyorum” dedi. Yüzbaşı Böberci’nin konuşmasından sonra Mustafakemalpaşa Anadolu Lisesi öğrencilerinden Beyzanur Güven (Bu Vatan Kimin ) ve Cemil Ökten’ in (Sakarya türküsü ) şiirlerini okumalarıyla Cumhurluk alanındaki tören sona erdi. Törenin ardından Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin, 19 Eylül Gaziler Günü’nde gaziler ve aileleri onuruna Öğretmen Evi’ndeki geleneksel vefa yemeğine geçildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir