Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi’nin genel kurulu gerçekleştirildi

Mustafakemalpaşa Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin genel kurulu geçtiğimiz Pazar günü Esnaf Odaları binasında gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen genel kurul sonunda İsa Oruç Başkanlığa devam edecek.
Esnaf Odaları binasında gerçekleştirilen genel kurula Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Halk Bankası Müdürü Mehmet Ergene, Esnaf oda başkanlarının yanı sıra çok sayıda üye katıldı. Geride kalan 2017 yılı sonu itibari ile 532 üyesi bulunan kooperatif, 2017 yılını 16 Milyon 400 Bin TL plasmanla kapattı.
Genel kurul öncesi bir konuşma yapan Başkan İsa Oruç, Kooperatifin grup ve mali gücünü yükseltmek için çaba harcadıklarını dile getirdi. Oruç, “Birinci hedefimiz her zaman mali gücümüzü yükseltmek olmuştur. Geride kalan 2017 yılında ortaklarımızın gayreti ve Yönetim Kurulumuzun çalışmaları sonucu, yılsonu sermayeye göre takip oranı yüzde 21,74 ile kapatılmıştır. Takibin plasmana oranı ise yüzde 0,03 olarak gerçekleşmiştir” dedi.
“Kredi yolları açık”
Kooperatifin toplamda 532 ortağa ulaştığını dile getiren Başkan Oruç, “Kişi başı kredi kullandırma oranımız yüzde 55 ve kişi başına ortalama kredi miktarı yaklaşık 56 Bin TL’dir. 2017 yılı içerisinde 174 ortağımıza 12 Milyon 119 Bin TL işletme kredisi, 4 ortağımıza 50 Bin TL’si sıfır faizli 80 Bin TL kredi ve 1 ortağımıza 110 Bin TL yatırım kredisi ile toplam 179 ortağımıza 12 Milyon 300 Bin TL kredi kullandırmış olduk” dedi.
“Düzenli ödemeler ortaklarımızın yararınadır”
Esnaf kredi faizlerinin yüzde 5 olduğuna değinen Başkan İsa Oruç, “Ortaklarımızın kredi ödemelerini düzenli yapmasından dolayı Kooperatifimizin kredi limiti 200 Bin TL’dir Ayrıca yatırım kredisi limiti 300 Bin TL olarak belirlenmiştir. Toplamda 500 Bin TL’ye kadar kredi kullandırabiliyoruz. Ortaklarımızın duyarlılığı ile yapılan düzenli ödemeler yine ortaklarımızın yararınadır. Kooperatifimizin geldiği bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 2018 yılının tüm esnafımız için bol kazançlı bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir