Esen, “Çiftçi su baskını ile iyice felç oldu”

* Mustafakemalpaşa CHP Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, sular altında kalan arazilerde inceleme yaptı
 
Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Halk Partisi ilçe teşkilatı, son yağan sağanak yağmur ve kar yağışı nedeniyle sel felaketine neden olan su baskını bölgelerinde inceleme yaptı.
Dün, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Davut Özkan, Osman Yılmaz, Kadın Kolları Başkanı Aynur Mırcıoğlu ile birlikte ilk olarak Kumkadı Köyü’ne giden CHP İlçe Başkanı Gürkan Esen ve ekibini Kumkadı Köyü ihtiyar heyeti birinci üyesi Hüseyin Ceylan ve köylüler karşıladı.
Köylülerle birlikte su altında kalan Eski Pirinçlik, Erikli parselleri, Çakal Boğazı mevkiine giderek inceleme yapan CHP İlçe Başkanı Gürkan Esen, selzede köylülerden bilgi aldı.
İhtiyar Heyeti birinci üyesi Hüseyin Ceylan; “Kumkadı arazisinde ekili alanda 10 bin dönüm arazi su altında kaldı. Bunun yanında Uluabat, Ormankadı, Yeşilova, Ayazköy, Karaoğlan köylerine ait 25 bin dönüm ekili arazi de su altındadır” dedi.
Daha sonra Ayazköy ve Karaoğlan Köyü Pompalar mevkiine giden CHP heyetini, burada da Karaoğlan Muhtarı Kemalettin Demirci ve ihtiyar heyeti üyeleri Fikret Bayram, Osman Ersoy, Mustafa Kırmızı, Abdullah Keküt karşıladı. CHP heyetine dert yanan Muhtar Kemalettin Demirci; “1999’dan beri su seviyesi bu kadar yüksek düzeyde yükselerek arazilerimiz su baskınına uğramamıştı. DSİ, çalışmalarını aralıksız devam ettirerek sedde üzerine malzeme çekiyor. Allahtan gelene diyeceğimiz yok. Ancak devletimizden zarar tespiti yapılarak yaralarımızın sarılmasını bekliyoruz” dedi.
CHP İlçe Başkanı Gürkan Esen de yaptığı konuşmada; ”Zaten her türlü ekonomik sıkıntı içinde olan çiftçilerimiz borç yükü altında ezilerek çırpınırken su baskını ile iyice felç oldular. Mevcut kredi borcunu ödeyemeyen, bu şartlar altında çırpınan çiftçi iyice bunalarak bitmiş durumdadır. Bu konuda devlet yetkilerinin acilen Mustafakemalpaşalı çiftçilerin arazilerinde hasar tespiti yaparak önlem alması gerektiği gibi, borçlarının da ertelenmesi gerekmektedir” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir