DÜNDEN BUGÜNE SİYASETİN DİLİ

Author Image
Hamza Oğuzer
 Siyasi parti liderlerimizin söylemlerinden geriye kalan ve unutulmayan özlü sözleri vardır. Sözün sahibini söylemesem bile inanıyorum ki pek çok insan hangi sözü, kimin, hangi bağlamda söylediğini bilecektir.  İşte size hafta sonu için eğlencelik bir yazı… Birkaç sözü sıralayalım, sizler kimin söylediğini bulmaya çalışın.
1)  “Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm. / Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz. / Her mahallede bir milyoner yaratacağız. /  İsmet paşa hastadır; hastalığının adı da iktidar hastalığıdır. / Millete mal olmuş inkılâpları muhafaza edeceğiz; millete mal olmamış inkılâpları da tasfiye edeceğiz.”
2) “Kadayıfın altı kızardı. / Türkiye Adil Düzen’e geçecek, bu kesin. Geçiş yumuşak mı olacak, sert mi olacak; tatlı mı olacak, kanlı mı olacak, buna 60 milyon karar verecek /  Gulu Gulu dansı yapıyorlar. / İmam Hatipler bizim arka bahçemizdir. / Gün gelecek, rektörler bizim başörtülü kızlarımızın önünde selam duracaklar.”
3) “Benzin vaadı da biz mi içtik. / Yollar yürümekle aşınmaz. /. Siz bana, ‘milliyetçiler adam öldürüyor’ dedirtemezsiniz. /  Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz. /  Dün dündür, bugün bugündür. / Yetmiş sente muhtacız. /  Ben GAP’ı gaptırmam.”
4) “Bu terör ya bitecek ya bitecek. /  Herkese iki anahtar veriyoruz; biri evinizin biri arabanızın anahtarı. / Mübarek Kurban Şeker Bayramınız kutlu olsun.  / Çekin milletin elinden cebinizi.”
5) “Toprak işleyenin, su kullananın… /  Yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getireceğiz. /  Vahdettin vatan haini değildi. /  Eğer tribünden aşağı inmezseniz, korkarım biri çıkar, düdüğü çalar ve ‘Oyun bitti, herkes evine!’der. / Kumar borcu olmayan 11 milletvekili arıyorum. / Burası devlete meydan okuyacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz.”
6) “Irak savaşına Amerikalıların yanında girersek, bir koyup üç alırız. /  Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz. /  Alışırsınız, alışırsınız.  / Seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim? / Benim memurum işini bilir.  / Demiryolları Moskof işidir.”
7) “Hadi ananı da al git buradan, artistlik yapma. /  Ben çevrecinin daniskasıyım. Asıl çevreci ben’im. / Demokrasi bir tramvaydır; gideceğin yere kadar gider, orada inersin. /  Hem Laik hem Müslüman olunmaz; ya laik olacaksın ya Müslüman… /  Saygı duruşu sap gibi durmaktır. Saygı duruşu yerine dua edilmeli. /  Türk Türk’üm, Kürt Kürdüm, Laz Laz’ım, Çerkez,  Çerkez’im diyebilecek. Hepimizin üst kimliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. /  Beni yüce divanla tehdit ediyorlar; bilmiyorlar ki ben yola çıkarken kefenimi yanıma almışım. /  Biz ne diyoruz; tek devlet, tek millet, tek bayrak. /  One minute… One minute… Olmaz,,, One minute…”
8) “CHP dışında sol öldü, sol yok. Sağımız güçlü, bu yüzden sağa gidiyoruz. /  Kamera önünde One miute, içerde: ‘Yes please’… /  Sayın Başbakan, siz türbanı da engellediniz. Söz veriyorum, türbanı da biz özgür kılacağız.”
9) Biz piskevit demesini de biliriz, büsküğü demesini de… Allah bize, şehide kelle dedirtmesin. /   Allah’a çok şükür Bush ve Barzani ağzıyla konuşmuyoruz. /  Oğluna gemi alacak para buluyorsun da ip mi bulamıyorsun? Al sana ip… (Apo’nun idamı için)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir