DP İlçe Başkanı Ok ve Meclis üyeleri Kurtulan’ı topa tuttu

Mustafakemalpaşa Demokrat Parti ilçe yönetimi belediyenin sorumsuzca çalıştığını söyleyerek basın toplantısı düzenledi.

            Geçtiğimiz cumartesi günü parti binasında düzenlenen basın toplantısına DP ilçe Başkanı Cüneyt Ok ve DP Mustafakemalpaşa belediyesi meclis üyeleri Halil İbrahim Özşekerci, Mehmet Kul, İsmail Gürses, Hasan Büyükakmanlar katıldı.

            Demokrat parti ilçe başkanı Cüneyt Ok yaptığı uzun basın açıklamasında şunları söyledi.

            “Sayın basın mensupları,

            Demokrat Parti Mustafakemalpaşa ilçe teşkilatı olarak yerel seçimlerin ardından yapmış olduğunuz yerel seçim değerlendirme toplantısında basında da yer aldığı gibi aldığımız karar gereği partimizin 4 meclis üyesiyle belediyede yapıcı bir rol oynayacağımız belirtmiştik. Sayın belediye başkanının her ne kadar seçimlerde “5 yıldır ben bu işe hazırlanıyorum, planlarmı yaptım” dese de, belediyeyi tanıması, öğrenmesi için kendisine zaman tanyarak bu güne kadar ciddi muhalefet yapmadık. Aksine kendimizi zorlayarak yanında yer almaya çalıştık. Ve bu nedenle şimdiye kadar bazı işlerin de yapıldığını gördük. Bu nedenle belediye başkanına, belmediye başkan yardımcılarına, tüm belediye meclis üyelerine ve belediye personeline teşekkür ederiz. Fakat genel olarak bakıp değerlendirdiğimizde  hayal kırıklığına uğradık. Sayın başkan seçim öncesi “şeffaf”, “kapıları açık” belediye vaad etmesine rağmen, yapılan icraat hiç de öyle olmadı. Ne vatandaşın, ne basının, ne de meclis üyelerinin (iktidar muhalefet hiç farketmez) ne belediye çalışmalarının, ne acıdır ki hatta bazı konularda belediye başkan yardımcılarının dahi yapılanlardan haberi olmamaktadır.

            Göreve geldiğinizde siz ve sizin çevreniz tarafından belediyede trilyonlarca lira borç devraldığınız, belediye çalışanlarının sayısnın çok fazla olduğunu söylediniz. Bunu bir türlü “resmi açıklama” olarak yapmadığınız için her kesimde değişik miktar ve sayılar dedikodu Halinde ilçemizde yayıldı.

Kimi otuz trilyon borç aldığınızı, beşyüz kişiin çalıştığını, kimileri ise en az elli kişinin işe itmeden maaş aldığını söyledi.

            Bunun üzerine belediye meclis üyemiz sayın İsmail Gürses size haziran 2009 meclis toplantısında sözlü olarak ne kadar borç ve personel devraldığınızı sordu. Maalesef cevap vermediniz. 1. Yılı sonunda mart 2010 meclis toplantısında ise DP meclis üyesi arkadaşlarımız soruları yazılı önerge haline getirerek MHP ve bir kısım AKP’li arkadaşların da desteğiyle (çünkü onlar da doğruyu bilmek istiyorlardı) önerge kabul edildi. Bu güne kadar maalesef bu na da cevap alamadık.Şimdi ise basın huzurunda sorularımızı tüm Mustafakemalpaşalı hemşehrilerimizle birlikte bir daha soruyoruz.

            Gelelim yune bu “şeffaf” belediyeciliğinize. Elimizde iki adet fotoğraf var.

            Eki : 2 adet fotoğraf      

            Birincisi 14 Eylül Bulvarında sağlam asfalt yol üzerine yapılan beton taş döşeme işinin tabelası.

            Diğeri ise köprü düzenleme işinin tanıtıkm tabelası.

            Hepinizin gördüğü gibi köqrü işinde, işin kaç paraya yapıldığını belirten rakam yazmamaktadır. Bu iş kaç paraya ihale edilmiştir?

            Sayın başkan, acaba bu unutkanlık mıdır? Yoksa rakam halk arasında konuşulduğu gibi KDV dahil 300 bin liranın üzerinde olduğu için mi çekiniyorsunuz?

            Sayın başkan, kaça mal olursa olsun bir iş yapılmaktadır. O işin takdirini vatandaş yapacaktır. Fakat yine sormak istiyoruz. 29 mart seçimleri öncesi verdiğiniz vaatlerde “iktidar bizden, milletvekili bizden, büyükşehir belediyesi bizden, il genel meclisi bizden” diyerek Mustafakemalpaşalılara “iktidar nimetlerinden ve iktidarın gücünden” yararlanma sözü verdiniz. Peki sayın başkan köpülerimiz karayollarına ait değil mi? Madem iktidar gücünüz var neden köprüyü karayollarına yaptırmıyorsunuz da, “çok borçlu” devraldığınızı söylediğiniz belediyenin parasını kullanıyorsunuz?

            Depokrat Partinin sayın belediye başkanına verdiği kredi dolmuştur. Bundan sonra her ortam ve platformda Mustafakemalpaşa’nın ve halkımızın yararları doğrultusunda muhalefet örevini yine yapıcı, yol gösterici, işlerin takipçisi olarak yapacaktır. Ama hataları ve yanlışları, Mustafakemalpaşa’ya ve halkımıza zarar verecek işleri de engellemek için elinden geleni de yapacaktır.” Dedi.

            ÖNERGE

            Mustafakemalpaşa Belediye Meclis Başkanlığına

            1.Göreve geldiğiniz günden bu yana” belediyenin çok borcu olduğunu bu yüzden elinizin kolunuzun bağlı olduğunu, istediğiniz işleri yapamadığınızı” söylediniz. Gerek siz gerekse size yakın çevreler tarafından borç konusunda birbiriyle çelişen miktarlar söylendi.

            Şimdi Sayın Başkan

            1A. Göreve geldiğinizde 1 Nisan 2009 tarihi itibariyle belediyenin borçlarını aşağıda belirttiğiniz formatta çıkarılmasını

            1B. yine göreve geldiğinizde belediyenin varsa alacakları ve bankalarda olan paralarını aşağıda belirttiğiniz formatta çıkarılmasını

            2. Yine göreve geldiğinizde sağda solda siz ve size yakın çevreler tarafından” belediyede birçok gereksiz personel olduğu, eski başkanın birçok kişiyi belediyeye doldurduğu” gayri resmi olarak ifade edilmiştir.

            Sayın Başkan yine işin doğrusunu sizden resmi olarak aşağıdaki formatta öğrenmek istiyoruz.

            1A. 1 Nisan 2009 Tarihi itibariyle belediyenin personel şeması. Memur sözleşmeli personel, kadrolu işçi, geçici işçi, hizmet alımı yoluyla çalıştırılan personel sayısı.

            1B. 1 Mart 2010 tarihi itibariyle yukarıda saydığımız türdeki personelin dökümü

            1C. Bu süre içerisinde işten ( ayrılan, çıkarılan, emekli olan, naklen giden) ve yeni gelen ( memur, nakil, hizmet alımı vb.) personel hareket tablosunun çıkarılması

            1D. 1 Nisan 2009 Tarihinde hizmet alımı yoluyla çalıştırılan personelin en düşük ve en yüksek maaşları. 1 Mart 2010 tarihi itibariyle aynı usülde çalıştırılan personelin en düşük ve en yüksek maaşları.

            3. Yine yerel basından okuduğumuz kadarıyla partinizin divan toplantısında “ Çanderesi arıtma tesisi” denilen yerin arıtma tesisi olmadığı “ çökertme havuzu olduğu ve bunu belediyede göreve geldiğinizde öğrendiğinizi” söylemişsiniz. Şimdiye kadar da bu beyanatınız yalanlanmadı. Ama yine biz soralım. Bu sözler size mi ait ?

            Eğer size aitse;

            1A. Tesisin kesin kabulü bildiğimiz kadarıyla 09.10.2009 tarihinde yapılmıştır. Yani siz başkan olduktan 6 ay sonra. O zaman niye bile bile tesisi devraldınız ?

            1B. Yine tesis baştan sona kadar iller bankası kredilendirilmesiyle ve denetimiyle yapılmıştır. Bütün yazışmalarda” Çanderesi Arıtma Tesisi” olarak geçmektedir. Bu durumda iller bankası Mustafakemalpaşa belediyesini kandırmış mıdır ?

            1C. Eğer kandırmışsa buna karşı dava açmayı düşünüyor musunuz ?

            1D. İçme suyu arıtma tesislerinin fiziksel arıtma, kimyasal arıtma ve biyolojik arıtma olmak üzere 3 tip olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Bu durumda yine iller bankası tarafından Sayın Yaşar Yenipazar zamanında yapılan akarca köyünde bulunan Sarp Deresi içme suyu arıtma tesisi hangi tip arıtma tesisidir ?            

            1E. Sarp Dere arıtma tesisi ile Çan Deresi arıtma tesisi arasında tip olarak fark var mıdır ? Eğer yoksa Sarp Dere arıtma tesiside” çökertme havuzu” mudur ?  O zamanda mı iller bankası tarafından kandırılmışız ?           

            1AA. Bu sözler size ait değilse niye şimdiye kadar tegzip etmediniz ? Kamu oyunun yalan yanlış yönlendirilmesine söylenti yayılmasına neden sebep oluyorsunuz?

            Yukarıda belirttiğimiz hususlarda sayın başkanın meclise yazılı belge vermesinin gündeme alınıp gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir