Down Sendromlu çocuklarla etkinlik

Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı önderliğinde gerçekleştirilen ve Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’nin de katıldığı Down Sendromu Farkındalık Etkinliği, Down Sendromlu öğrencilerle kutlandı. İbn-i Sina Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezinde bulunan 30 Down Sendromlu öğrenci, farkındalık gününü pasta keserek kutladı.
Öğrencilerle bir araya gelen sohbet eden Kaymakam Masatlı yaptığı açıklamada Down Sendromunun, insan vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasından kaynaklandığını söyledi.
Masatlı, “Bilinen yanlışın aksine bu durum bir rahatsızlık değil, genetik bir farklılıktır. Uygun eğitim programlarıyla bu çocuklar birçok şeyi başarabileceğini her fırsatta gösteriyorlar. Dünya genelinde 6 Milyon insan bu genetik farklılığı taşıyor. Down sendromlu bireyler için toplumsal farkındalık oluşturmak ve var olan önyargıyı kırmak için böyle bir gün belirlenmiş. Birçok ülkede, okulda, sokakta ve yaşamın birçok alanında Down Sendromlu bireylerin ayrımcılık ve önyargılı davranışlarla karşı karşıya kalıyor. Yapılacak bilinçlendirme çalışmaları ile bu bireylerin hak ettikleri kaliteli yaşam standardına ulaşmaları ve huzur içinde yaşamaları için her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Haber merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir