Domatesin Önderleri” projesine 2,5 milyon liralık kaynak

Türkiye’nin köklü firmalarından Tat Gıda, domates tarımında daha kaliteli, verimli ve düşük maliyetle üretim yapılması amacıyla çiftçi gelişimi, iletişimi ve tarımda dijitalleşmeyi içeren Domatesin Önderleri projesine 5 yıl için 2,5 milyon liralık kaynak ayıracak.
Anadolu ajansının haberine göre, bir otelde düzenlenen iftar yemeğinde açıklamalarda bulunan Tat Gıda Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Turan, çiftçilerle çok uzun yıllardır iç içe çalıştıklarını, fakat bunu modernizasyon ve dijitalleşmeyle daha ileri taşımak istediklerini söyledi. Temel amaçlarının, yıl sonuna kadar toplam bin çiftçiye domates üretimini artırma, sanayi domatesinin kalitesini yükseltme konularında eğitim vermek olduğunu dile getiren Turan, “Domatesin Önderleri projesiyle çiftçilerin maliyetini azaltarak Türk ekonomisine pozitif katkıda bulunacağız.
Bizim bu bölgelerde Mustafakemalpaşa, Torbalı ve Karacabey’de olmak üzere toplam 3 fabrikamız var.” diye konuştu.
“5 içinde dijitalleşme amaçlanıyor”
Tarıma 5 yıl içerisinde dijitalleştirme getireceklerini söyleyen Turan, şunları kaydetti:
“Hedefimiz çiftçilerimizle kol kola üretim koşullarımızı mükemmelleştirmek.
Bu kapsamda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile farklı toprak türlerinde en lezzetli domates nasıl yetiştirilir’ konusunda işbirliği halindeyiz.
Öte yandan Domatesin Önderleri projemizle teknolojiyi tarlalara getiriyoruz.
Bunların başında da sensor teknolojisi, mobil platformlar üzerinden çiftçilere eğitim verilmesi, toprak ve hava durumu analizi, ilaçların doğru zamanda yapılması ve ilerde de uydu fotoğraflarına bakarak tarlaların gelişimleri hakkında önceden fikir sahibi olmak gibi uygulamalar var”dedi.
Sanayi domates tarımına liderlik ettiklerini vurgulayan Turan, şöyle devam etti, “Sektöre de aslında biz liderlik ediyoruz.
Sadece 5 yıl içinde bu sektöre 2,5 milyon liralık bir yatırım yapacağız.
Geçen sene ciromuz firma olarak 900 milyon liranın üzerindeydi.
Bu yıl ise 1 milyar lirayı aşmayı bekliyoruz.
Türkiye zaten domates tarımında dünyanın en büyük ülkelerinden birisidir.
Dünya sanayi domates üretiminde 5’inci sıradayız. Salça ihraç eden ülkeler arasında da 6’ncıyız.
Yerli üretimde sıfır ithalat ile Türkiye’nin cari açığının kapanmasına büyük katkı sağlayan sektörümüzde bu projeyle bir ilki başlattık.
Domates tarımının dijitalleşmesiyle çağı yakalayacağız” dedi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir