DOĞRUCU DAVUT

Author Image
Hamza Oğuzer
 Padişahın birinin, Doğrucu Davut adında bir veziri varmış. Padişah, savaşa hazırlanırken, vezirin de görüşünü almak istemiş ve kendisine sormuş:: “Söyle bakalım Davut, biz bu savaşı kazanabilir miyiz?” Davut: “Padişahım, gelin siz bu seferden vazgeçin. Çünkü şu, şu, şu sebeplerden dolayı, biz bu savaşı kaybederiz.” Demiş.
Padişah kızmış ve: ” Bre Davut! Sen benim irademe karşı mı gelirsin? Atın şunu zindana!” diye bağırmış. Davut zindana girerken, padişah da sefere çıkmış ve savaşı kaybedip dönmüş. Doğrucu Davut hâlâ zindanda… Altı ay sonra padişah yine bir savaşa gidecek olmuş. Aklına veziri Davut gelmiş. “Çağırın bakalım şu Davut’u, bu sefer ne diyecek?” Diye emretmiş. Davut, huzura çıkınca, Padişah:” Söyle bakalım Davut,  biz bu savaşı kazanabilir miyiz, ne dersin?” Davut, olayı kafasında şöyle bir ölçmüş, biçmiş ve sonra padişaha dönerek: ”Padişahım,” demiş. “Siz en iyisi beni yine zindana gönderin.”
Hep böyle olmuyor mu? Doğruyu söyleyeni ya dokuz köyden kovuyorlar ya da zindana atıyorlar. Fakat bu sefer öyle olmadı. Üç kapitalist çıkıp, açıkça kapitalizmi eleştirdiler, Doğrucu Davut gibi, gerçeği dile getirdiler ve ilginçtir, ne sürüldüler ne de cezaevine konuldular. Çünkü onlar, siyasi ve ekonomik güç sahibi insanlardı. Şimdi,  bu çağdaş Doğrucu Davutların sözlerini şöyle bir kayda geçelim.
“IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bu ülkeler içinde G20 ülkeleri de var. (…) Meslektaşlarıma teröristlerin yasadışı petrol ticaretinin boyutlarını ortaya koyan, uzaydan ve uçakla çekilmiş fotoğraflarını gösterdim. Petrol yüklü konvoyların uzunluğu onlarca kilometreyi buluyor.” ( Rusya Devlet Başkanı Putin’nin G20 ‘deki konuşmasından)
“Eşitsizliğin ortadan kalkması için, kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben, en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Gerçek sorun: Kapitalizmdir. ( Koç grubundan,  Ali KoÇ)
“Bir türlü azaltılamayan gelir adaletsizliği, terörün yolculuğunu hızlandırdı. Ya vahşi kapitalizme bir dur deyip, refahı yeryüzüne yayarak kapsayıcı bir büyüme dönemine geçeceğiz ya da terörün yarın hangi başkentin kapısını çalacağına dair papatya falı açmaya devam edeceğiz. ( İSO Meclis Başkanı: Zeynep Bodur OKYAY)
Sonuç:
1) IŞİD, EL KAİDE, BOKO HARAM ve benzeri onlarca radikal İslâmcı terör örgütünü kuran, finanse eden devletler, yıllarca Müslüman ülkelerindeki terörü görmezlikten geldiler. Şimdi yarattıkları canavar kendilerine yönelince, bazıları tehlikenin büyüklüğünü fark ettiler; ama hâlâ tehlikenin büyüklüğünü göremeyen ülkeler var. Putin, bu sözleriyle, onları uyarmak istiyor.
2) Hem ülkemizde hem Dünya genelinde, gelir dağılımı eşitsizliği öylesine büyük boyutlara ulaştı ki; bazı işverenler, toplumsal patlama tehlikesini görüp, göremeyen işadamlarını uyarma ihtiyacını duyuyorlar. Çünkü onlar, böyle giderse, bu eşitsizliğin, kendileri için de büyük bir tehlike oluşturacağının farkındalar.
3) Soyut kavramlar üzerinden eleştiri getirmek, sorunları çözmüyor. Somut adımların atılması gerekiyor. Asıl olan,  söylem değil, eylemdir. Eylem de işverenden değil, işçiden beklenir. Çünkü “Hak verilmez, alınır.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir