Doğru Beslen Sağlıklı Yaşa projesine devam

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığınca başlatılan Doğru Beslen Sağlıklı Yaşa projesi kapsamında yapılan yardım, destek ve bilgilendirmeler projenin ikinci aşamasıyla devam ediyor.
Uygulanan Proje sayesinde Mustafakemalpaşa’da yoğun olarak görülen Tüberküloz hastalığına yakalanan kişileri hastalık hakkında bilinçlendirmek, Tüberküloz hastalığının yoğun olarak görüldüğü mahallelerde gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamak,
Sağlıklı beslenmelerine destek olmak, hastalığa yakalanan kişileri tedavi olmaları için ikna etmek ve tedavileri boyunca maddi ve manevi destek olmak amaçlanıyor.
“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ İNSAN SAĞLIĞI”
Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı’nın proje hakkında verdiği bilgilere göre, “Önemli bir sağlık sorunu olan Tüberküloz hastalığının tedavi sürecinde Tüberküloz hastalarına yardım amacımız, onların sağlıklı beslenmelerine destek olarak bu zor süreçlerinde yanlarında olup tedavilerine katkı sağlamaktır.  Onları hastalıkları konusunda bilinçlendiriyoruz. Tüberküloz hastası olan evlerde ve  hastalığın yoğun olarak görüldüğü mahallelerde diğer vatandaşlarında gerekli sağlık tetkiklerinin yapılmasını sağlıyoruz. Çok İlaca Dirençli Tüberküloz (ÇİD- TB) olan hastalara da gıda takviyesi yapılabilmesi için gıda yardımının yapılmasını sağlıyoruz. Hastalığın diğer vatandaşlara bulaşma oranını azaltmaya çalışmak, hastalarının sağlıkçı eşliğinde ilaç içmelerini sağlamak başlıca hedeflerimiz arasında. Bu hedefimizi sürdürülebilir bir şekilde  gerçekleştirebilmek için Kaymakamlığımız (Koordinasyonu, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa Sağlık Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa Toplum Sağlığı Başkanlığı ve  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile işbirliği yapıyoruz” dedi.
“TÜM ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”
Tüberküloz hastalarının sağlıklarına biran önce kavuşmaları ve hastalığın diğer vatandaşlara yayılmasını önleme konusunda Kaymakamlık koordinasyonunda yapılan çalışmalar ile; Tüberküloz hastası olup ihtiyaç sahibi ailelere her ay düzenli yardım, çok İlaca Dirençli Tüberküloz (ÇİD- TB)  olan hastalara  her ay gıda takviyesi yapılırken, Tüberküloz hastalığının yoğun olarak görüldüğü Mahallelerde Tüberküloz hastası olan kişileri tespit edebilmek için gerekli sağlık tetkikleri yapılıyor ve bu süreçte yaklaşık 2 Bin 500 ila 3 Bin kişinin sağlık tetkikinin yapılması gerçekleşiyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir