Divriği’de doğa katliamı

Hayvanların siyanürden öldükleri düşünülüyor

Mustafakemalpaşa Doğader Temsilcisi Seyit Ali Geçici siyanürle altın çıkarılmasının ne kadar ölümcül bir tehlike olduğunu söyleyerek Divriği’de altıncı şirketlerin ırmağı zehirlediğini, önce balıkların sonra ırmaktan su içen geyiklerin öldüğünü belirtti.
Divriği’de 2 altın arama şirketinin Çaltı Çayı’na boşalttığı kimyasal maddelerden kaynaklandığı sanılan bir doğa katliamı yaşanıyor. Toplu balık ölümlerinin yaşandığı ırmaktan su içen 2 geyik ölü halde bulundu. Bölge sakinleri 5 yıldır çevre katliamı yaşanacağını söylemelerine rağmen, seslerini Divriği Gazetesi’nin haberine göre, Çetinkaya’dan başlayarak Avşar ve Güneş Köylerinden geçerek Divriği’ye ulaşan Çaltı Çayı, ve çevresinde doğa katliamı yaşanıyor. Önce ırmakta bulunan balıklar toplu ölümlere maruz kaldı, şimdi de ırmaktan su içen geyikler öldü. Irmakta bulunan balıkların önce derisi dökülüyor, daha sonra da kendiliğinden yavaş yavaş ölüyorlar. Toplu balık ölümlerinin ardından Çaltı Çayında balık görmek neredeyse imkânsız hale geldi.
GEYİKLER DE ÖLDÜ
26 Şubat Pazartesi Günü Cürek yakınlarında 2 geyik ölü halde bulundu. Geyiklerde herhangi bir yara ve kurşun izine rastlanmazken, ölüm sebebinin Çetinkaya ve Yellice Bölgesi’nde 2 altın arama şirketinden Çaltı Çayı’na boşaltılan kimyasal maddelerden kaynaklandığı sanılıyor. Bölge insanları tam 5 yıldır çevre katliamının yaşanacağını söylemelerine rağmen, sesini duyuracak muhattap bulamıyor. Kangala bağlı Pınargözü Köyü’nün içme sularında yapılan analiz raporlarında siyanüre rastlandı.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir