Devlet Hastanesi’nde yine bir ilk

Yeni hastane binası ile birlikte bir çok imkana da sahip olan Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde ilkler yaşanmaya devam ediyor.
Yeni ve yeterli fiziki şartlara kavuşan Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesinde gelişen teknoloji ve imkanlarla birlikte bir çok ilk yaşanmaya devam ediyor. Hastanede görev yapan bir çok doktor çok daha başarılı ameliyat ve operasyonlara imza atıyor. Son olarak böbrek şikayetiyle hastaneye başvuran 57 yaşındaki Gülcan Aytemur isimli vatandaşın böbreğinde tespit edilen 4 cm’lik kitle,
Op. Dr. Süleyman Uraloğlu, Op. Dr. Ömer Koraş ve Uzm. Dr. Mustafa Seçkin Ulu’dan oluşturulan ekip tarafından (Laparoskopik parsiyel nefrektomi) yani kapalı yöntem ameliyatı ile alındı.
Robot ve kameralar yardımıyla yapılan operasyon Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk kapalı Böbrek kanseri ameliyatı oldu.
LAZER YÖNTEMİYLE BÖBREK TAŞINDAN KURTULDU
Diğer yandan tedavi yöntemlerinde de büyük gelişmelerin kaydedildiği hastanede, 75 yaşındaki bir hastanın Sağ böbreğinde bulunan 2cmlik taş, Op. Dr. Ömer Koraş tarafından
kapalı yöntemle ve lazer yardımıyla (RİRS) (Retrograde Intrarenal Surgery) yöntemiyle yapılan işlemle toz haline getirildi.
Hasta ameliyatın ertesi günü sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.
RIRC işlemi esnasında kıvrılabilen çok ince 3 ila 3,5 mm çapında teleskop vasıtasıyla, vücuda hiçbir delik açmadan, idrar kanalından üreter ve böbrek içine ve böbrekte kaliks adı verilen odacıklara dahi girilebiliyor.
Bu bölgelerdeki taşlar lazer yardımı ile kırılıyor veya kırılmış 4 ila 5 mm çapındaki taşlar özel taş tutucu aletler ile vücut dışına alınması sağlanıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir