Dev mitinge 3 gün kaldı

13 Mart 2010 tarihinde Ankara’da Türk Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından düzenlenecek olan ‘Haklarımız ve Geleceğimiz İçin Büyük Ankara Yürüyüşü ve Mitingi’ne Mustafakemalpaşa’dan katılımın büyük olması bekleniyor.
Türk Eğitim Sen Mustafakemalpaşa Temsilcisi Recep Kotan bu mitingin görkemli geçmesi için çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini söyledi. Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcisi Recep Kotan ayrıca 13 Mart 2010 tarihinde Ankara’da Türk Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından düzenlenecek ‘Haklarımız ve Geleceğimiz İçin Büyük Ankara Yürüyüşü ve Mitingi’’ile ilgili şu açıklamaları yaptı;
‘’Türk Eğitim Sen, bu ülkenin kaynaklarından beslenen, bu ülke insanlarından güç alan bir sivil toplum örgütü olarak bunları, bundan sonraki süreçte de seslendirmeye devam edecektir. Bir avuç mutlu azınlık dışında, yetmiş iki milyonu düşünmek, üyelerimizin hak ve hukukunu savunmak, gündeme getirmek bizim var oluş sebebimizdir.
İnsanlardan az laf, çok iş istenmektedir. Memuru, işçisi, esnafı, çiftçisi, emeklisi, işsizi bugün her şeyi sorgulamakta, her yaşananı değerlendirmektedir. Türk Eğitim Sen, bu ülkenin kaynaklarından beslenen, bu ülke insanlarından güç alan bir sivil toplum örgütü olarak bunları, bundan sonraki süreçte de seslendirmeye devam edecektir.
Türk Eğitim Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı karar uyarınca  Mart ayı ortalarında  Ankara Sıhhiye meydanında  tüm eğitim çalışanlarının katılacağı  büyük bir miting yapılacaktır.Türkiye’nin her tarafından binlerce eğitim çalışanının katılmasının beklendiği bu miting, hem sendikamız açısından hem de eğitim çalışanları açısından büyük önem taşımaktadır.
Bu mitingde yıllardır çözülmeyen sorunlar bir kez daha duymayan kulaklara haykırılacak, görmeyen gözlere gösterilecektir. Sözleşmeli  öğretmenlere kadro sözü verdiği halde,sanki sözü veren o değilmiş gibi hala koltuğunda pişkin pişkin oturan Milli Eğitim Bakanı’na bir kez daha  sözü hatırlatılarak ya gereğini yapması ya da o oturduğu koltuğu hemen boşaltması istenecektir. Yaklaşık 300 bin öğretmen  açığı varken ve yaklaşık 350 bin öğretmen adayı atama beklerken  ancak 10 bin öğretmen alarak  ve her yıl yapılan gelen Şubat atamasını da yapmayacağını açıklamak suretiyle, bırakınız sorun çözmeyi  mevcut sorunları daha da  artıracağını  böylece ortaya koymuş olan MEB’e   eğitimciler bu mitingle gereken cevabı vereceklerdir.
Kadrolu öğretmenlerle aynı hakları verdik diye övünülen fakat hala eşinin yanına tayin  istemesi bile o ilde sözleşmeli öğretmen açığı bulunmasına bağlı olan ve açık olmadığı için de pek çoğunun ailelerinin parçalandığı sözleşmeli öğretmenlerimiz  orada olacaklardır.
İl emrine atanma hakkı verilmemesi, ekders ücretlerinde yaşanan adaletsizlikler, sürekli olarak gerileyen reel ücret ve özlük hakları ile ilgili pek çok sıkıntıları bulunan kadrolu öğretmenlerimiz bu mitingle aleyhlerinde oluşan tüm bu gelişmelere dur diyeceklerdir.
Eğitimin ayrılmaz bir parçası oldukları halde MEB tarafından kendilerine sürekli şaşı bakılan ve sendikamızca dile getirilen sorunlarını Bakanlığın sürekli göz ardı ettiği memur ve hizmetlilerimiz duymayan kulaklara tepkilerini bizzat kendileri dile getirecekler ve sorunlarına sonuna kadar sahip çıktıklarını cümle aleme göstereceklerdir.
Ülkemizin geleceği oldukları her fırsatta söylenen ancak bir sürü sorunla iç içe yaşamak zorunda bırakılan  üniversitelerimizin akademik ve idari personelinin başta 2547 sayılı YÖK kanununun Üniversite Rektörlerine adeta krallık yetkisi veren 13/b maddesi (Gerekli gördüğü hallerde üniversiteyi oluşturan kuruluş ve birimlerde görevli öğretim elemanlarının ve diğer personelin görev yerlerini değiştirmek veya bunlara yeni görevler vermek) olmak üzere tüm antidemokratik uygulamalarla ilgili sorunlarını,bir türlü standart bir takvime bağlanmayarak tamamen Üniversite yönetimlerinin keyfine bırakılan görevde yükselme sınavları konusunun,özellikle araştırma görevlilerinin 50/d maddesine göre yaşadıkları mağduriyetleri, maaş promosyonları ile ilgili sıkıntıların, idari personelin Kuruluş Geliştirme ödeneğinden yararlandırılmaması ve daha pek çok sorunları bu  mitingle gündeme bir kez daha getirilecektir. 
Yine eğitim sistemimizin ve eğitim çalışanlarının ayrılmaz bir parçası olan Yurt-Kur çalışanlarının başta görevde yükselme olmak üzere, nöbet ve mesai problemleri,çalışma şartlarının iyileştirilmesi gibi pek çok talebinin gündeme getirileceği bu toplantı aynı zamanda Türk Eğitim Sen tarafından  tek başına düzenlenmiş ilk eylem olma niteliği de taşımaktadır.
Bu nedenle hem mitingin başarısı hem de sonrasında sorunların çözümüne sunacağı katkı açısından çok önemlidir.Bu konuda, bu güne kadar sendikamızın başarısı için hiçbir fedakarlıktan kaçmamış olan şubelerimize ve üyelerimize büyük görev düşmektedir.Sendikamız hiçbir güç odağına yaslanmadan sadece eğitim çalışanlarından aldığı güçle sendikacılık yapmaktadır.Bunun bilinciyle mitinge katılınmalı ve katılım sağlanmalıdır.
  Gün birlik olma,dayanışma ve mücadele etme günüdür. Unutmayalım ki; ‘Kazananlar hep mücadele edenlerdir’ dendi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir