Destanlaşan Çanakkale konferansı pür dikkat dinlendi

Kazım barış Çokan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Eren, Milli Eğitim Müdürü Abdülgani Artan, Gençlik ve Spor Müdürü Emin Turhan, ilçe merkezi ve köylerden çok sayıda vatandaş katıldı.
           Müftülük ve Hazırlama Memuru Rahim Yılmaz’ın sunduğu program, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.
            Yalıntaş Mevlana Camii imamı Musa Uzun “Hocamızın bu konuşmasıyla amel edeceğiz. Bu destanı yazanları rahmetle anıyoruz. Onların sayesinde bugünleri yaşıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.
            Konferansa konuşmacı olarak katılan tarihçi yazar, kişisel gelişim uzmanı Mustafa Turan sinevizyon gösterisi ile birlikte şunları söyledi:
            “Yüce Atatürk, Çanakkale Zaferi’ni ruhsal güç olarak yorumlamıştır. Ben Çanakkale Şehitliğini ziyaret ettiğimde hicap duydum. Bazı kendini bilmezler, şehitlik abidesi üzerinde bira içiyor. Ben bunu asla kabul etmiyorum. Çanakkale destanını anlatmak ve anlamak herkesin boynunun borcudur. Dur yolcu, bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Maaselef Çanakkale Abidesi, zaferden 20 yıl sonra inşa edilmiştir. Her karış toprağında kan kaynıyor. Kanlısırt Kalesi’nden oluk gibi kan akıyordu. Çanakkale savaşları sırasında adeta dünya batıyor, kıyamet kopuyor sanıldı. Dünyanın en güçlü orduları, son sistem silahları ve donanmasıyla askerlerimize saldırdılar. Bizim askerimiz ise köyünden geldiği elbisesi ile aç ve yalınayak savaştı. Bu savaşı iman gücü ile kazandı. Anzaklar 24 Nisan’da Çanakkale’ye gelerek Anzak Koyu’nda suya giderek atalarına layık oluyorlar. Anzaklar İngilizlerin figüranı olarak savaşa katılmışlardır. Bu savaşta Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş sembolleşmişlerdir. Biz Çanakkale Şehitlik Anıtı’nı 1960 yılında yapabildik. Ancak anıtın üzerinde halen bir Mehmetçik anıtı yok. Edirnekapı Şehitliğinde 22 bin Çanakkale şehidimiz yatıyor. Milli şairimiz de bu şehitlikte yatıyor. Seyit onbaşı, Çanakkale’de 9 yıl savaştığını hiç anlatmazdı. Çünkü askerimiz iman ile düşmanı yenerek savaşı kazandı. Yahya Çavuş 66 askeriyle birlikte şehit oldu. Yüce Atatürk, “Çanakkale Savaşını kazandıran, yüksek ruh ve imandır” diyerek yorumladı. Bizler şimdi bu değerlere sahip çıkmalıyız. Ey 15’li şarkısı, kınalı kuzular için yazıldı.  57. alay, bayram namazını kıldıktan sonra kendi mezarlarını kendileri kazdı ve şehit oldular. Şehitlerimizin bize emanet ettiği bu vatana sahip çıkalım” dedi.
            Program sonunda konuşmacı Mustafa Kuvan’a bir buket çiçek ve plaket sunan Kaymakam Kazım Karabulut “Bu güne kadar Çanakkale Savaşlarını ve zaferini tüm ayrıntılarıyla anlatan  bir konuşmacı görmedim. Bizleri kırmadan ilçemize gelen hocamıza, konferansı düzenleyen ilçe müftülüğüne katkıda bulunanlara ve katılanlara teşekkür ediyor, bu tür konferansların devamını diliyorum” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir