DEBBOY BAYIRI

Lalaşahin Camiinin sağındaki yokuştan hiç sağa ve sola sapmadan çıkarsanız, yokuşun bitiminde sola döndüğünüzde karşınıza çıkan iki yoldan sağdakinden aşağıya inerseniz, Ada Bahçelerine, soldakinden yukarı çıkarsanız, Debboy Bayırına varırsınız.
Debboy Bayırının yüksekliği 50 Metre civarındadır. Çıkanların bildiği gibi, ilçemizin birçok kısmını görebilirsiniz. Her zaman serin ve rüzgârlıdır. Benim bildiğim kadar üzerine hiç bir bina inşa edilmemiştir. Kılavuzdan öğrendiğim kadarı ile Yeşil Alandır. Ancak 1960 lı yıllarda ilçeli bir Müteşebbis Muharrem Erbay, basit bir kulübe kurarak, Debboy Bayırının sağ uç kısmında yazlık bir çay bahçesi biçiminde bir uygulama yaparak hizmet vermiştir.
Yıllardan beri İmar Planındaki yeri hiç değiştirilmemiş, Belediye Başkanları da Debboy Bayırının varlığı ile hiç ilgilenmek istememişlerdir.
1960’1ı yılların sonlarında ilçemizde görev yapan Op. Dr. Salih DÖRTBUDAK, Debboy Bayırının Ada Bahçeleri tarafına çok güzel bir bina inşa etmiştir. Bahçe düzenlemesine de çok büyük özen gösterilmiş olmasına rağmen, ilçeli hemşerilerimizin geneline tahsis edilemeyen bu yer, daha sonraları Pavyon şeklinde hizmet vermeye devam etmiş olmakla beraber bir takım kişilerin, orada tatsız olaylara sebebiyet vermeleri üzerine tamamen kapatılmıştır. 1983 yılından sonra ise mevcut binalar Düşkünler Evi olarak tahsis edilerek, Belediye Başkanlığı burada bir görevlinin kontrolünde hizmet vermeye çalışmışsa da başarılı olunamamıştır. Şimdilerde nasıl bir vaziyette bilmiyorum ama sanırım kaderine terkedilmiş bir vaziyette duruyor olmalı, İlçeli hemşerilerimizin katılımı ile yapılacak bir araştırma ile şehrimizin en yüksek bu tepesi bir takım düzenlemeler ile herkesin istifadesine sunulabilinir. Bu tepede bir zamanlar Hava Tahminleri bile yapılmaktaydı. Kim bilir yıllar sonra bu tepeye neler yapılacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir