DAHA DA GELMEM DAVOS’A

Author Image
Hamza Oğuzer
Davos, İsviçre Alpleri üzerinde, iki köyün birleşmesiyle oluşmuş, 11.000 nüfuslu,  turizm gelirine bağımlı küçük bir kasaba. 1971 yılından bu yana her yıl Dünya Ekonomik Forumu’na ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 46.sı düzenlenen bu foruma; 100’den fazla ülkeden, 40’ın üzerinde devlet ve hükümet başkanları, forumun üyesi ve finansörü olan 1000 özel şirketin yönetim kurulu başkanları, seçkin; politikacılar, bilim insanları, sivil toplum örgütleri, din adamları, medya temsilcileri olmak üzere toplam 2500 kişinin katılacak.
5.000 güvenlik görevlisi de katılımcıların güvenliğini sağlayacak.  20 Ocakta başlayacak ve  dört gün sürecek olan bu ekonomik forumda katılımcılar, 200’ün üzerinde, medyaya açık toplantı düzenleyecekler. Forumun ana konusu: “4. Sanayi Devrimi” olarak belirlenmiş.      Deniliyor ki; bu devrimle gelen; yapay zekâ, 3D, insansız araçlar, nanoteknoloji ve biyoteknoloji ve benzeri teknolojik gelişmeler, sanayiyi ve tüm üretim biçimini etkileyecektir. Bilgisayarlar ve robotlar, sadece üretim alanlarında değil, gelecekte hizmet alanlarında ve ofislerde de kullanılacak ve birçok insanın işini elinden alacaktır.
46. Dünya Ekonomik Forumunda, 4. Devrim’in ileride yaratacağı sorunlar yanında, bugünün sorunları olan mülteci sorunu, ekonomik kriz, düşen petrol fiyatları, iklim değişikliği, bölgesel savaşlar ve küresel terör gibi daha pek çok sorun ele alınacaktır.
Kısaca; dünyanın önde gelen kapitalistleri, bu forumda, kapitalizmin bizzat yarattığı mevcut sorunları ve gelecekteki olası sorunları masaya yatıracak ve sorunlara bugünden çözümler üretmeye çalışacaklardır.
Bu, madalyonun bir yüzü… Öteki yüzünde ise,“Dünyadaki Yoksulluk ve Adaletsizlik” var. 17 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu İngiltere merkezli bir konfederasyon olan “OXFAM” tarafından hazırlanan ve forumdan önce Berlin’de açıklanan “Dünya Eşitsizlik Raporu” çok daha farklı bir dünyayı gözümüzün önüne seriyor. Rapordaki şu tespitlere bakar mısınız?

“Dünyadaki en zengin 62 kişinin toplam serveti, Dünya nüfusunun en yoksul yarısının (3 milyar 600.milyon kişi ) toplam servetinden daha fazla.”

“2016 yılında, Dünya nüfusunun %1’ini oluşturan en zenginlerin (70 milyon)  toplam serveti, kalan %99’un (7 milyar) toplam servetinden daha çok olacak.”

“ Bugün Dünya nüfusunun %20’si, yoksulluk sınırı olan günlük 1,90 dolar gelir ile yaşama tutunmaya çalışıyor.”

“Dünya genelinde 7,6 trilyon dolarlık bireysel servet, vergi cennetlerinde saklanıyor. Hükümetlerimizin, hepimizin çıkarı için vergi cennetlerine kaçma yarışına dur demeleri ve karanlık finansal anlaşmalar üzerindeki perdeyi kaldırmaları gerekiyor.”

Sonuç: Davos denince, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın 2009’daki forumda İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ile girdiği polemik sonunda, salonu terk ederken, söylediği “Davos benim için bitmiştir, böyle biline. Daha da gelmem Davos’a” sözleri aklımıza geliyor. Vallahi yiğit adammış. Sözünde durdu ve gitmedi. Kendi yerine başbakanını ve bakanlarını gönderdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir