Çirkin iftira yargıdan döndü

Dr. Hüseyin Erener aklandı

Bundan 9 yıl önce Doktor Hüseyin Erener ve sahibi olduğu diyaliz merkezi hakkında Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulunuldu.
Şikayette diyalizde kalitesiz ve kaçak malzeme kullanımı, diyaliz gerekmeyen hastalara diyaliz yapılmadan diyaliz yapılmış gibi göstermek, başkaları yerine sahte imza kullanmak ve bu yolla haksız kazanç elde edildiği iddia edildi.
Şikayetten sonra Sağlık Bakanlığı, Baş Müfettiş, Nefroloji Doçenti ve Bakanlık Diyaliz Şube Başkanını Erener’in diyaliz merkezine göndererek merkezin altından girip üstünden çıkarak ve bütün doneleri topladı.
Baskın teftişte bütün hasta dosyaları, tahlil sonuçları, faturalar ve benzeri tüm evraklara el konularak araştırma için götürüldü.
Teftiş heyeti diyalizde kullanılan malzemeleri yerinde görmüş ve bu malzemelerin ilgili firmalardan alınıp alınmadığını sorguladı.
Diğer taraftan diyaliz merkezinin tüm hastalarının Devlet Hastanesi’nde teker teker kan örnekleri alınıp, ifadelerine başvuruldu.
Bununla da yetinilmeyip hastalar daha sonra Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde oluşturulan bir kurul tarafından muayene edildi.
Bu işlemler sırasında diyaliz hastalarının bazılarının strese ve koşturmacaya dayanamayarak sağlıkları bozuldu, hayatlarını kaybettiler.
O günlerde yine çeşitli sebeplerden dolayı, Sağlık Müdürlüğü’nden, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan diyaliz merkezine bir çok heyet geldi ve herhangi bir usulsüzlük var mı yok mu diyerek araştırma yaptılar. Bu olaylar gerçekleşirken Erener ve diyaliz merkezinin bu iddiaları yapmış gibi Mustafakemalpaşa’da konuşulması da yıllarca Mustafakemalpaşa’ya Başhekimlik yapmış olan Dr. Hüseyin Erener’i derinden üzdü. Bütün bu inceleme ve araştırmalar yargıya intikal etti. Belgeler Adli Tıp Kurumu’nda incelendi araştırıldı.
SONUÇ:
Diyalizde kullanılan malzemelerin bakanlığın onayladığı ürünler olduğu.
Malzemelerin kaliteli olduğu.
Adli Tıp Kurumu’nda ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki değerlendirmelerde diyaliz yapılan hastaların hepsine gerçekten diyaliz gerektiği.
Hastaların tedavilerinin uygun olduğu raporu verildi.
Yine Adli Tıp Kurumu, imzalarda herhangi bir sahteciliğin tespit edilmediğini beyan ederek, raporlara ekledi. Bu raporların sonucu olarak Dr. Hüseyin Erener ve Diyaliz Merkezinin masum olduğu mahkemede çıkan karar ile de tescillendi.
Yorum:
Dr. Hüseyin Erener Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde, uzun yıllar başhekimlik yapmış bir kişi . hala Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak mesleğine devam ediyor. Severseniz, sevmezsiniz, hataları vardır yoktur tartışılır. Ancak bir doktorun insan hayatına kastetme iftirasını ortaya atarken elinizde sağlam deliller, sağlam kanıtlar olması gerekir. Mesnetsiz iftiralar yargıdan döndü Hüseyin Erener aklandı.
Ancak onca zahmet hem de diyalize muhtaç hastaların çektiği zahmetler, eziyetler, stresler ne olacak? Onların hesabını kim verecek.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir