Çiftçiye destek

AKP Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, danışmanlık hizmeti alan çiftçilere 500 lira destek verileceğini açıkladı.
Destek tebliğinin Resmi Gazete’de yayımlandığını söyleyen TBMM Tarım ve Köy İşleri Komisyon Üyesi Milletvekili Koyuncu, “500 lira desteği kullanmak isteyen çiftçiler, bugünden itibaren 90 gün içerisinde istenen belgeler ile birlikte il/ilçe tarım müdürlüklerine müracaat edecekler. Birden fazla ilde tarımsal üretim yapan ve danışmanlık hizmeti satın alan tarımsal işletmeler sadece çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğu şehirden başvuruda bulunması gerekiyor.”dedi.
Desteklerden yararlanmak için çiftçi ve hayvan kayıt sistemine kayıtlı olma şartı bulunduğunu bildiren Milletvekili Koyuncu “Bunun yanı sıra arazi ekenler de 150 dekar kuruda, 50 dekar sulu arazide üretim yapmaları isteniyor. Süt sığırcılığında en az 20 baş, besi sığırcılığında en az 50 baş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en az 100 baş hayvan besleyenlere 500 lira destek yapılacak.”diyen Koyuncu, Tarımsal danışmanlık desteği almak isteyenlerin zirai ve hayvansal üretim yapmaları gerektiğini belirtti.
Danışmanlık Hizmeti almak isteyen çiftçilerde aranılan şartlar sıralayan Koyuncu; “ Örtü altında en az 3 dekar, bağ-bahçe de en az 10 dekar, tarla ziraatında kuruda en az 150 dekar, suluda en az 50 dekar alanda üretim yapmak, hayvancılıkta; süt sığırcılığı yapan işletmelerde en az 20 baş sığır, besi sığırcılığı yapan işletmelerde en az 50 baş sığır ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en az 100 küçükbaş hayvana, en az 50 adet arı kolonisine, su ürünleri üretim tesisine sahip olmalıdır” dedi.
Koyuncu, ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemine veya hayvan kayıt sistemine ve/veya örtü altı kayıt sistemine ve/veya arıcılık kayıt sistemine ve/veya koyun-keçi kayıt sistemine ve/veya su ürünleri kayıt sistemine kayıtlı olmayan tarımsal işletmelerin bu desteklerden yararlanamayacağını da sözlerine ekledi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir